Jesteśmy jedną z pierwszych firm w Polsce, które skupiają się na kompleksowym zarządzaniu najmem. Chcesz szybko sprzedać lub bezpiecznie wynajmować swoją nieruchomość? Na tym właśnie polega nasza praca.

Jak poprawić atrakcyjność mieszkania na wynajem?

28 stycznia, 2024
Podsumowanie
W celu zwiększenia poziomu zainteresowania mieszkaniem przez potencjalnych najemców warto zadbać o estetykę wnętrz. To nie wszystko, co trzeba zrobić w celu zmaksymalizowania szansy na skuteczny wynajem mieszkania. Wystarczy, że zmienisz aranżację, odświeżysz mieszkanie i skorzystasz z pomocy w zarządzaniu najmem. W ten sposób skutecznie zwiększysz atrakcyjność nieruchomości przeznaczonej na wynajem.

Odświeżenie mieszkania, zmiana aranżacji, a czasem nawet wyposażenie pomieszczeń w stylowe dodatki... to wystarczy, aby potencjalny najemca docenił design mieszkania na wynajem i zdecydował się na podpisanie umowy najmu. Planujesz długoterminowy wynajem swojej nieruchomości, ale Twoje ogłoszenia są pomijane przez potencjalnych lokatorów? Zobacz, jak przygotować się do wynajmu mieszkania z technicznego punktu widzenia. Przejrzyj nasze porady, dzięki którym podniesiesz standard i atrakcyjność nieruchomości na rynku wynajmu.

Przygotowanie mieszkania pod wynajem

Samodzielne przygotowanie mieszkania do wynajmu to nie lada wyzwanie, szczególnie jeśli właściciel nigdy wcześniej nie miał styczności z takimi działaniami. Jeśli nie chcesz ryzykować, możesz skorzystać z naszego wsparcia.

W HOMtu zajmiemy się zarządzaniem najmem, a także pomożemy wynajmującemu w przygotowaniu mieszkania tak, aby zwiększyć jego atrakcyjność dla potencjalnych lokatorów.

Oczywiście jeśli mieszkanie jest w kiepskim stanie wizualnym, konieczne będzie przeprowadzenie gruntownego remontu. W przeciwnym razie zainteresowanie ogłoszeniem będzie znikome lub po prostu nie będziesz w stanie uzyskać zadowalającej kwoty za wynajem.

Wartość mieszkania na rynku najmu nieruchomości nie ma większego znaczenia. Potencjalni najemcy biorą pod uwagę przede wszystkim:

  • metraż,
  • standard wykończenia,
  • funkcjonalność mieszkania,
  • udogodnienia dostępne w cenie. 

Potencjalni najemcy zawsze szczegółowo weryfikują nieruchomości, które planują wynająć. Czasem nawet zniszczone krzesło może negatywnie wpływać na estetykę wnętrza, a tym samym atrakcyjność mieszkania wystawionego na wynajem.

Zadbaj o umeblowanie

Pierwszy krok do zwiększenia atrakcyjności mieszkania to nie tylko pomalowanie ścian i wyposażenie wnętrz w nowy sprzęt RTV i AGD. Kiedy wystawiasz ogłoszenie wynajmu mieszkania, nie zapomnij też o estetycznych meblach dopasowanych do ogólnego stylu aranżacji nieruchomości.

Czasem inwestycja kilku tysięcy w renowację dotychczasowych lub w nowe meble może przełożyć się na o wiele większe zainteresowanie najemców danym lokalem.

Przed podjęciem decyzji o wymianie mebli na nowsze, ustal potrzeby potencjalnego lokatora.

Jeśli masz nieruchomości na wynajem dla studentów, wtedy prawdopodobnie kluczowym wyznacznikiem dla najemców będą miesięczne koszty. To oznacza, że wyposażenie mieszkania raczej odegra drugorzędną rolę i prawdopodobnie zmiana aranżacji i umeblowania nie będzie mieć sensu.

Porządek to podstawa

Zanim wystawisz ogłoszenie wynajmu mieszkania, posprzątaj je. Możesz też zamówić profesjonalną ekipę sprzątającą, która zadba o to, aby każdy kąt w nieruchomości błyszczał z czystości.

Dopiero wtedy możesz przejść do przygotowywania oferty sprzedaży i wystawienia ogłoszenia. Porządek ma też znaczenie podczas oględzin nieruchomości przez potencjalnych najemców.

Ustaw kwiaty na stołach, przewietrz pomieszczenia i zainwestuj w drobne dodatki wpływające na estetykę mieszkania, np. ozdobne koce, poduszki i stylowe zasłony.

Jeśli lokatorzy zainteresowani umową najmu zobaczą idealnie czyste mieszkanie, prawdopodobnie dość szybko zdecydują się na podpisanie dokumentów.

Wykonaj estetyczne zdjęcia

Na etapie przygotowywania mieszkania pod wynajem, zadbaj też o to, aby zrobić atrakcyjne zdjęcia. W ten sposób samo ogłoszenie przyciągnie uwagę potencjalnych lokatorów i zachęci do oględzin.

Pomoc profesjonalisty w tej kwestii może okazać się nieoceniona. Właściciele nieruchomości często nie mają sprzętu lub umiejętności, aby wykonać gustowne fotografie. Problem stanowi też przygotowanie lokalu mieszkalnego tak, aby do wnętrza wpadało jak najwięcej naturalnego światła.

To przepis na skuteczne zwiększenie atrakcyjności wynajmowanego mieszkania w oczach potencjalnych lokatorów. Pamiętaj, że dobre zdjęcia są przydatne także podczas sprzedaży nieruchomości.

Ile kosztuje remont i umeblowanie mieszkania do wynajęcia?

Ciężko wskazać jednoznaczną kwotę, którą poniesie właściciel mieszkania, aby wyróżnić nieruchomość na tle konkurencji i zwiększyć szanse na szybsze znalezienie najemcy.

Załóżmy, że przed wystawieniem ogłoszenia wynajmu mieszkania niezbędne będzie pomalowanie ścian, wymiana mebli na nowe oraz zakup akcesoriów do aranżacji wnętrz. Wtedy koszty przygotowania całego mieszkania do wynajęcia mogą sięgnąć kwoty nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Co zrobić, aby zwiększyć zyski z wynajmu mieszkania?

Przygotowaliśmy kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci uwydatnić atuty nieruchomości i zwiększyć poziom zainteresowania ze strony potencjalnych najemców. Wykorzystaj nasze porady, a zobaczysz, że znacznie więcej osób będzie chętnych na oglądanie mieszkania i podpisanie umowy najmu.

  1. Podziel nieruchomość na kwatery. Wynajem mieszkania na pokoje np. dla studentów to realna szansa na zwiększenie miesięcznych zysków.
  2. Zadbaj o działania marketingowe. Czasem płatne kampanie reklamowe w social mediach mocno uskuteczniają poszukiwania potencjalnych najemców.
  3. Ogranicz koszty eksploatacji nieruchomości. Czasem wystarczy wymiana grzejników na energooszczędne, aby zmniejszyć kwoty eksploatacji mieszkania i zwiększyć swoje zyski jako właściciela lokalu.
  4. Zacznij wynajmować na doby. To ciekawe rozwiązanie, szczególnie jeśli masz nieruchomość w centrum dużego miasta. Niestety krótkoterminowy najem wiąże się ze sporym ryzykiem zniszczeń oraz ogromną rotacją najemców.

Czasem warto zainwestować w działania, które nie tylko uatrakcyjniają wynajmowaną nieruchomość, ale także przyczyniają się do wypracowania większych zysków w skali miesiąca.

Ustal swój maksymalny budżet i zacznij urządzać mieszkanie tak, aby sprostać oczekiwaniom potencjalnych najemców. To podstawowe działania zwłaszcza w przypadku chęci zwiększenia zysków z wynajmu.

Jak urządzić nieruchomość, aby najemca chętnie podpisał umowę? Podsumowanie

Zarówno mała kawalerka, jak i kilkupokojowe mieszkanie wymaga gruntownego sprzątania, umeblowania oraz wyposażenia w atrakcyjne dodatki aranżacyjne. Sprawisz w ten sposób, że oferta wynajmu takiego mieszkania będzie konkurencyjna.

Aby sprawnie wynająć swoje mieszkanie, musisz działać elastycznie. Dopasowanie standardu wykończenia nieruchomości do potrzeb najemcy oraz negocjacje ceny miesięcznego czynszu to działania, które zachęcają przyszłych lokatorów do podpisania umowy.

W sytuacjach, kiedy wiesz, że nie poradzisz sobie z przygotowaniem mieszkania do najmu na własną rękę - nie zwlekaj i skorzystaj ze wsparcia ekspertów HOMtu. Ograniczysz w ten sposób stres i zwiększysz szanse na bezproblemowy najem z pokaźnymi zyskami.

Powiązane artykuły

Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania - kiedy, jak i dlaczego?

Do zakończenia umowy przed czasem wskazanym w dokumencie dochodzi najczęściej wtedy, kiedy najemca dopuści się rażących naruszeń warunków związanych z najmem nieruchomości. Wtedy jako wynajmujący mamy możliwość wypowiedzenia umowy nawet w trybie (prawie) natychmiastowym. A zatem jak napisać wypowiedzenie umowy najmu mieszkania? Przygotowaliśmy poradnik, aby nieco ułatwić kwestie wypowiedzenia najmu zarówno z winy najemcy, jak […]

Zobacz artykuł
Umowa najmu a protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania

Wynajmując mieszkanie, zawsze powinniśmy zadbać o to, aby podczas przekazania lokalu najemcy sporządzić szczegółowy protokół zdawczo-odbiorczy nieruchomości. To niezbędne, aby zabezpieczyć swoje interesy na wypadek sporów z lokatorami albo wystąpieniem zniszczeń, które nie miały miejsca w dniu przekazania mieszkania. Czym jest protokół zdawczo-odbiorczy nieruchomości na wynajem? Z pojęciem protokołu zdawczo-odbiorczego spotykamy się nie tylko podczas […]

Zobacz artykuł
Najem okazjonalny mieszkania - zalety i wady

W Polsce pierwsze umowy najmu okazjonalnego nieruchomości pojawiły się 17 grudnia 2009 roku. Wtedy wprowadzono pierwsze zmiany w Ustawie o ochronie praw lokatorów. Dzięki temu osoby fizyczne bez działalności gospodarczej mogły rozpocząć zarabianie na wynajmie posiadanej nieruchomości bezpieczniej niż dotychczas. Zalety i wady najmu okazjonalnego mieszkania Najem okazjonalny ma zarówno wady, jak i zalety, choć […]

Zobacz artykuł
Naruszenie miru domowego najemcy przez właściciela mieszkania

W jaki sposób możemy kontrolować stan naszej nieruchomości w ramach umowy najmu, skoro wejście do mieszkania bez zgody najemcy jest niemożliwe? Aby nieco rozjaśnić tę kwestię, musimy zagłębić się w przepisy wynikające z Ustawy o ochronie praw lokatorów. Przygotowaliśmy poradnik dla wynajmujących mieszkania, aby uniknąć ryzyka popełnienia przestępstwa naruszenia miru domowego w wynajmowanym lokalu. Kiedy […]

Zobacz artykuł
Jakie błędy popełniają najemcy podczas wynajmu mieszkania?

Masz jedno, dwa, trzy a może więcej nieruchomości, które są przygotowane wyłącznie pod wynajem długo- lub krótkoterminowy? Niezależnie od wybranej formy wynajmowania mieszkania, zawsze warto wiedzieć, jakie kategoryczne błędy popełniają potencjalni najemcy. Niekiedy zdarza się, że rażące naruszenia warunków umowy prowadzą do jej rozwiązania i wielu innych nieprzyjemności. Czego nie powinien robić najemca? Każdy inwestor […]

Zobacz artykuł
Jak ustalić wysokość czynszu? Wynajem mieszkania w praktyce

Chcesz wynająć mieszkanie, ale nie wiesz jak i za ile? Na szczęście możesz skorzystać z profesjonalnego wsparcia ekspertów HOMtu. Zajmujemy się zarządzaniem najmem nieruchomości. Dzięki temu Ty zarabiasz dodatkowe pieniądze i możesz swobodnie wynajmować swoje mieszkanie. Zobacz, jak oszacować cenę wynajmu nieruchomości, aby Twoja oferta nie była abstrakcyjna względem aktualnej sytuacji na rynku. Co wpływa […]

Zobacz artykuł
Przejdź do bloga

Szybkie przejście do najważniejszych usług:

Firma HOMtu® jako jeden z nielicznych podmiotów na polskim rynku zajmuje się zarządzaniem najmem mieszkań i lokali usługowych na zlecenie, a także sprzedażą nieruchomości. Stworzyliśmy rozbudowaną sieć partnerską o jasnych zasadach współpracy. Nasza marka cieszy się dużym uznaniem klientów, a liczne sukcesy branżowe potwierdzają nasze kompetencje i doświadczenie. Zapraszamy do kontaktu!
Polityka prywatności i plików cookies
NAWIGACJA STRONY
KONTAKT Z NAMI
Kontakt
Wyślij zapytanie poprzez formularz kontaktowy, zadzwoń lub umów spotkanie z ekspertami HOMtu®.
Wszystkie prawa zastrzeżone 2022.
PROJEKT: