Jesteśmy jedną z pierwszych firm w Polsce, które skupiają się na kompleksowym zarządzaniu najmem. Chcesz szybko sprzedać lub bezpiecznie wynajmować swoją nieruchomość? Na tym właśnie polega nasza praca.

Kaucja w umowie najmu mieszkania

25 stycznia, 2024
Podsumowanie
W przypadku umowy najmu mieszkania lub domu kaucja jest standardową opłatą pokrywaną w dniu podpisania umowy przez najemcę. To najczęściej równowartość kosztów czynszu za 2-3 miesiące. Wynajmujący wymagają uiszczenia kaucji głównie wtedy, kiedy chcą lepiej zabezpieczyć swoje interesy i zachęcić najemcę do poszanowania wynajmowanego lokum.

Planujesz wynająć swoją nieruchomość? Musisz wiedzieć, że masz pełne prawo do pobrania od potencjalnego najemcy kaucji. To kwota, która stanowi zabezpieczenie dla wynajmującego, np. na wypadek niewypłacalności lokatora, z którym masz podpisaną umowę najmu. Czym tak właściwie jest kaucja za mieszkanie i jak ustalić tę kwotę? Decydując się na wynajem swojej nieruchomości, musisz jasno określić wysokość kaucji zwrotnej za wynajem mieszkania. Tylko wtedy pokryjesz koszty naprawy ewentualnej szkody powstałej z winy lokatorów.

Czym jest kaucja za mieszkanie?

Kaucja zabezpieczająca to świadczenie pieniężne wypłacane przez najemcę na rzecz wynajmującego. To podstawowa forma zabezpieczenia interesów właściciela nieruchomości w razie, gdyby lokatorzy dopuścili się poważnych zniszczeń mieszkania lub kradzieży.

Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów przewiduje pewne limity w wysokości kaucji naliczanej przez właściciela mieszkania. Zgodnie z aktualnymi regulacjami wysokość kaucji nie może być większa niż:

  • dwunastokrotność czynszu za mieszkanie zgodnie ze stawką obowiązującą w dniu podpisywania umowy przy wynajmie długoterminowym,
  • sześciokrotność czynszu zgodna z miesięcznymi stawkami w dniu zawarcia umowy dla najmu instytucjonalnego i okazjonalnego.

Aby dobrze zabezpieczyć swoje interesy i nie generować większego ryzyka związanego z najmem, nie powinniśmy wynajmować mieszkania bez kaucji zwrotnej. Choć to generuje dość wysokie koszty początkowe dla potencjalnego najemcy - zawsze jest dodatkowym zabezpieczeniem dla wynajmującego lokum.

Wynajmujący bez doświadczenia w branży mogą skorzystać z naszej kompleksowej pomocy. Proponujemy profesjonalne zarządzanie najmem nieruchomości. Współpracując z nami, nie martwisz się o poszukiwania najemców, przekazywanie nieruchomości oraz terminowe wpływy na konto.

Ile powinna wynosić kaucja zwrotna za mieszkanie?

Aktualne przepisy zakładają dość wysokie limity na kaucję zwrotną za wynajmowane mieszkanie. W praktyce prawie nikt nie stosuje tak dużych zabezpieczeń finansowych podczas zawierania umowy najmu okazjonalnego, klasycznego lub instytucjonalnego.

Przykładowo: jeśli miesięczny czynsz w dniu zawarcia umowy najmu mieszkania wynosi 3000 złotych, maksymalna kwota kaucji do pokrycia przez przyszłego lokatora to aż 36 000 złotych!

Prawdopodobnie tylko niewielki odsetek najemców byłby w stanie pokryć tak duże koszty początkowe.

Jeśli chcemy możliwie szybko znaleźć potencjalnego najemcę na swoje mieszkanie, ustalmy wysokość kaucji zwrotnej nie większą niż 2-3 krotność czynszu. Tyle wystarczy, aby dobrze zabezpieczyć swoje interesy i jednocześnie nie zrazić do oferty potencjalnie zainteresowanych lokatorów poszukujących nowej nieruchomości na wynajem.

Kaucja zwrotna a ostatni czynsz w ramach umowy najmu

Najemca, który wpłacić pełną wysokość kaucji podczas podpisywania umowy prawdopodobnie spodziewa się zwrotu pełnej kwoty podczas wyprowadzki z nieruchomości. Szczególnie istotne jest, by najemca zrozumiał, że wpłacona kaucja nie stanowi zapłaty za ostatni miesiąc najmu, a jest zabezpieczeniem na wypadek szkód w mieszkaniu. Podlega zatem zwrotowi, o ile nie ma konieczności dokonania potrąceń na potrzeby napraw w lokalu.

Zwrot kaucji za wynajem mieszkania

Zwrot kaucji za mieszkanie odbywa się zawsze na koniec trwania umowy najmu lokalu mieszkalnego. Jeśli wynajmujący lub podmiot zarządzający najmem nie ma żadnych uwag co do stanu technicznego i wizualnego przekazywanego mieszkania od dotychczasowego lokatora, wtedy odbywa się zwrot kaucji wpłaconej w dniu podpisania umowy.

Zwrot kaucji zabezpieczającej interesy wynajmującego odbywa się w formie:

  • przelewu na wskazany rachunek bankowy,
  • gotówki podczas przekazywania mieszkania.

Oczywiście wynajemca może potrącić z kaucji kwotę, która będzie potrzebna na przywrócenie stanu nieruchomości do takiego, jak w dniu przekazania mieszkania w ręce lokatora. Tutaj zastosowanie znajduje protokół zdawczo-odbiorczy, który powinien zostać podpisany przez każdą ze stron umowy.

Jako wynajmujący masz miesiąc czasu na zwrócenie kaucji najemcy. Ten termin liczymy od ostatniego dnia obowiązywania umowy najmu mieszkania.

Ile właściciel mieszkania może potrącić kaucji?

Na koniec trwania umowy najmu mieszkania zawsze powinniśmy obiektywnie ocenić stan nieruchomości. Niektóre zniszczenia wynikają z normalnej eksploatacji lokalu, a więc nie powinniśmy z tego tytułu potrącać z kaucji zabezpieczającej dodatkowych kwot.

Do usterek, które powodują, że kaucja zabezpieczająca zostanie po części zatrzymana przez wynajmującego, zaliczamy:

  • uszkodzenia ścian - wszelkie ubytki w tynkach, otwory wykonane przez najemcę bez porozumienia z właścicielem,
  • uszkodzenia podłóg - tutaj chodzi głównie o pęknięte kafle podłogowe, zalane panele i widoczne plamy na dywanach,
  • zniszczenia armatury kuchennej i łazienkowej - mowa o mocnych zarysowaniach i mechanicznych uszkodzeniach.

Warto też dodać, że uszkodzenia sprzętu RTV i AGD wynikające z działalności lokatora również uprawniają wynajmującego do zatrzymania części kwoty z pobranej kaucji.

Ubezpieczenie mieszkania a kaucja zwrotna - czy to dobra ochrona dodatkowa?

Wynajmując mieszkanie, możesz zabezpieczyć swoje interesy nie tylko poprzez pobranie kaucji od przyszłego lokatora. Dobrym sposobem na utrzymanie rentowności biznesu związanego z wynajmowaniem nieruchomości jest podpisanie umowy na ubezpieczenie mieszkania na wynajem.

W tym przypadku rozróżniamy dwa rodzaje polis ubezpieczeniowych.

Ubezpieczenie dla właściciela nieruchomości

W ramach ubezpieczenia mieszkaniowego możesz ochronić ściany i stałe elementy wyposażenia lokalu przed zdarzeniami losowymi. Jeśli dojdzie do pożaru, zalania lub kradzieży, wtedy zadziała polisa ubezpieczeniowa. Dzięki temu otrzymasz odpowiednie odszkodowanie adekwatne do poziomu zniszczenia nieruchomości i utraconego mienia.

Ubezpieczenie dla lokatorów

Druga odmiana polisy ochronnej obejmuje najemców mieszkania, czyli ruchomości domowych, które należą do lokatora. Podstawowa ochrona obejmuje tutaj zdarzenia losowe, np. kradzież albo pożar, w wyniku którego doszło do całkowitego zniszczenia mienia. Wtedy najemca otrzyma odszkodowanie za straty materialne.

Czy kaucja zwrotna zawsze jest potrzeba? Podsumowanie

Każdy, kto planuje wynajem okazjonalny swojej nieruchomości, powinien brać pod uwagę opcję pobrania, chociażby minimalnej kaucji zwrotnej od potencjalnych lokatorów. To klasyczne zabezpieczenie interesów wynajmującego. W ten sposób weryfikujemy także wiarygodność i wypłacalność najemcy. Jeśli bez problemu pokryje koszty kaucji zwrotnej, wtedy podpisanie umowy najmu nie generuje większego ryzyka niewypłacalności lokatora.

A może obawiasz się problemów związanych z obsługą najmu nieruchomości albo po prostu brakuje Ci czasu na rozmowy z najemcami? Skontaktuj się z HOMtu. Pomożemy Ci poprzez kompleksowe zarządzanie najmem mieszkania i załatwimy za Ciebie wszystkie niezbędne formalności - także te związane z pobraniem kaucji zwrotnej.

Powiązane artykuły

Jak poprawić atrakcyjność mieszkania na wynajem?

Odświeżenie mieszkania, zmiana aranżacji, a czasem nawet wyposażenie pomieszczeń w stylowe dodatki... to wystarczy, aby potencjalny najemca docenił design mieszkania na wynajem i zdecydował się na podpisanie umowy najmu. Planujesz długoterminowy wynajem swojej nieruchomości, ale Twoje ogłoszenia są pomijane przez potencjalnych lokatorów? Zobacz, jak przygotować się do wynajmu mieszkania z technicznego punktu widzenia. Przejrzyj nasze […]

Zobacz artykuł
Jak powinna przebiegać weryfikacja najemcy mieszkania?

Decydując się na wynajęcie nieruchomości, zawsze powinniśmy dokładnie weryfikować potencjalnych najemców. To podstawa, aby nie udostępnić swojego mieszkania lub domu osobom, które nie potraktują lokum z należytym szacunkiem. A zatem jak sprawdzić potencjalnego najemcę na mieszkanie, aby nie narazić się na późniejsze problemy z lokatorami? Zobacz nasz poradnik. Przygotowaliśmy kilka wskazówek, które są pomocne na […]

Zobacz artykuł
Prawa i obowiązki wynajmującego mieszkanie

Wynajmowanie mieszkania często wiąże się ze sporym ryzykiem, szczególnie jeśli wszystkie formalności oraz kwestie związane z poszukiwaniem potencjalnego najemcy realizujemy na własną rękę. Aby zagwarantować sobie maksimum bezpieczeństwa na etapie podpisywania umowy i wynajmowania mieszkania, musimy poznać wszystkie prawa i obowiązki wynajmującego nieruchomość. Znajomość podstawowych przepisów dotyczących wynajmu mieszkań jest niezbędna, by uniknąć ewentualnych roszczeń […]

Zobacz artykuł
Zarządzanie wynajmem Łódź

Zarządzanie wynajmem w Łodzi to usługi, które pozwalają na zachowanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa w trakcie wynajęcia nieruchomości potencjalnym najemcom. Co więcej, obsługa nieruchomości przeznaczonej na wynajem przez zewnętrzną firmę to gwarancja wypłacalności najemców oraz terminowe, comiesięczne przelewy w ramach podpisanej umowy wynajmu. Jeśli chcesz wynajmować mieszkanie i mieć pewność, że podpisana umowa najmu będzie dla […]

Zobacz artykuł
Zarządzanie wynajmem Poznań

Usługi obsługi i zarządzania wynajmem nieruchomości w Poznaniu to nowość w branży nieruchomości. Nasza firma HOMtu® proponuje przede wszystkim kompleksową obsługę najmu długoterminowego wraz z opcją zarządzania nieruchomością tak, aby biznes mieszkaniowy był bezpieczny i rentowny. Jeśli zdecydujesz się wynajmować swoją nieruchomość, zadbaj o to, aby podpisać umowę z rzetelnym najemcą. W przeciwnym razie narazisz […]

Zobacz artykuł
Zarządzanie wynajmem Szczecin

Rozglądasz się za jak najkorzystniejszą opcją wynajmu swojej nieruchomości, tak, aby otrzymywać stałe, miesięczne wpływy od najemcy? Oferta naszej firmy HOMtu® jest skierowana do każdego właściciela nieruchomości mieszkalnej lub użytkowej, który chce powierzyć obsługę najmu profesjonalistom. Zajmiemy się kompleksową obsługą Twojej nieruchomości, dbając o jak najwyższy standard świadczonych usług. Pomagamy także w znalezieniu najemcy, dzięki […]

Zobacz artykuł
Przejdź do bloga

Szybkie przejście do najważniejszych usług:

Firma HOMtu® jako jeden z nielicznych podmiotów na polskim rynku zajmuje się zarządzaniem najmem mieszkań i lokali usługowych na zlecenie, a także sprzedażą nieruchomości. Stworzyliśmy rozbudowaną sieć partnerską o jasnych zasadach współpracy. Nasza marka cieszy się dużym uznaniem klientów, a liczne sukcesy branżowe potwierdzają nasze kompetencje i doświadczenie. Zapraszamy do kontaktu!
Polityka prywatności i plików cookies
NAWIGACJA STRONY
KONTAKT Z NAMI
Kontakt
Wyślij zapytanie poprzez formularz kontaktowy, zadzwoń lub umów spotkanie z ekspertami HOMtu®.
Wszystkie prawa zastrzeżone 2022.
PROJEKT: