Jesteśmy jedną z pierwszych firm w Polsce, które skupiają się na kompleksowym zarządzaniu najmem. Chcesz szybko sprzedać lub bezpiecznie wynajmować swoją nieruchomość? Na tym właśnie polega nasza praca.

Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania - kiedy, jak i dlaczego?

15 marca, 2024
Podsumowanie
Jeśli wynajmujemy swoje mieszkanie, musimy liczyć się z tym, że wypowiedzenie umowy najmu może zostać złożone zarówno przez najemcę, jak i przez wynajmującego. Rozwiązanie umowy najmu nieruchomości przed umownym terminem jej zakończenia jest możliwe tylko w konkretnych sytuacjach, o których mowa w ustawie o ochronie praw lokatorów.

Do zakończenia umowy przed czasem wskazanym w dokumencie dochodzi najczęściej wtedy, kiedy najemca dopuści się rażących naruszeń warunków związanych z najmem nieruchomości. Wtedy jako wynajmujący mamy możliwość wypowiedzenia umowy nawet w trybie (prawie) natychmiastowym. A zatem jak napisać wypowiedzenie umowy najmu mieszkania? Przygotowaliśmy poradnik, aby nieco ułatwić kwestie wypowiedzenia najmu zarówno z winy najemcy, jak i wynajmującego.

Wypowiedzenie umowy najmu na czas określony

Umowa na czas określony z najemcą powoduje, że możemy wypowiedzieć taką umowę wyłącznie wtedy, kiedy informacja o takiej możliwości została zawarta w podpisanej umowie pomiędzy stronami. Brak wzmianki o wypowiedzeniu najmu powoduje, że jedyną opcją zakończenia korelacji między wynajmującym a najemcą jest oczekiwanie na datę zakończenia trwania umowy.

To musisz wiedzieć: Prawa i obowiązki wynajmującego mieszkanie.

Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania na czas nieokreślony

Prawo do wypowiedzenia umowy najmu na czas nieokreślony przysługuje zarówno najemcy, jak i właścicielowi nieruchomości. Wystarczy, że podpisane dokumenty zawierają informacje o tym, jakie są warunki i terminy wypowiedzenia konkretnej umowy najmu.

Jeśli w umowie najmu na czas nieokreślony nie ma takich informacji, wtedy stosujemy się do przepisów wynikających z Ustawy o ochronie praw lokatorów oraz Ustawy Kodeks Cywilny. Zgodnie z Art. 688 KC wypowiedzenie umowy najmu mieszkania z czynszem płatnym co miesiąc jest możliwe najpóźniej na trzy miesiące naprzód przed końcem miesiąca kalendarzowego.

Porozumienie stron czy wypowiedzenie umowy najmu przez właściciela w trybie natychmiastowym?

W sytuacji, kiedy najemca dopuści się rażących zaniedbań nieruchomości lub złamie ustalone warunki wynajmu, wtedy pojawia się prawo wypowiedzenia umowy w trybie przyspieszonym,z miesięcznym okresem wypowiedzenia.

Oczywiście prawo do natychmiastowego wypowiedzenia umowy najmu przysługuje też lokatorom. Zgodnie z Art. 664 KC, jeśli wydany lokal ma wadę uniemożliwiającą korzystanie z nieruchomości zgodnie z umową, wtedy najemca może zakończyć umowę od ręki.

Korzystnym rozwiązaniem jest też zawarcie wypowiedzenia umowy za porozumieniem stron. To dobry wybór, jeśli chcemy szybciej zakończyć spór i pozbyć się niechcianego lokatora ze swojej nieruchomości - bez żadnych konsekwencji dla każdej ze stron.

A może potrzebujesz kompleksowej pomocy z zarządzaniem najmem nieruchomości? W HOMtu zadbamy o Twoje interesy i zajmiemy się wszystkim, co związane z obsługą najmu nieruchomości.

Kiedy nie można złożyć wypowiedzenia umowy najmu mieszkania?

Niestety są też sytuacje, kiedy musimy pogodzić się z brakiem możliwości wypowiedzenia umowy najmu. Jeśli w umowie nie ma żadnych wzmianek o ewentualnych warunkach wcześniejszego zakończenia umowy - wtedy nie ma możliwości wypowiedzenia umowy najmu zarówno przez najemcę, jak i wynajmującego.

Jak napisać wypowiedzenie umowy najmu mieszkania?

Wbrew pozorom napisanie wypowiedzenia umowy najmu mieszkania nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. To prosty dokument, który możemy przygotować na własną rękę. Nie ma tu konieczności organizowania poświadczenia notarialnego. Najważniejsze jest to, aby wzór wypowiedzenia umowy najmu został przygotowany w dwóch identycznych kopiach do podpisu przez każdą ze stron.

Podstawowe informacje, które musimy zamieścić w wypowiedzeniu zawartej umowy najmu mieszkania to:

  • data i miejscowość przygotowania dokumentu,
  • adres i dane strony wypowiadającej umowę,
  • adres i dane strony, wobec której jest wypowiadana umowa,
  • dane adresowe wynajmowanego lokalu,
  • powody wypowiedzenia umowy najmu,
  • terminy zakończenia umowy z zachowaniem okresu wypowiedzenia.

Na końcu dokumentu niezbędne są podpisy, aby zakończenie najmu przed czasem mogło w ogóle dojść do skutku. A zatem jeśli chcemy zakończyć umowę najmu mieszkania - musimy mieć co do tego konkretne przesłanki, porozumieć się z drugą stroną umowy albo wystarczy, że wprowadzimy wzmiankę na ten temat w podpisywanej umowie z najemcą.

Powiązane artykuły

Umowa najmu a protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania

Wynajmując mieszkanie, zawsze powinniśmy zadbać o to, aby podczas przekazania lokalu najemcy sporządzić szczegółowy protokół zdawczo-odbiorczy nieruchomości. To niezbędne, aby zabezpieczyć swoje interesy na wypadek sporów z lokatorami albo wystąpieniem zniszczeń, które nie miały miejsca w dniu przekazania mieszkania. Czym jest protokół zdawczo-odbiorczy nieruchomości na wynajem? Z pojęciem protokołu zdawczo-odbiorczego spotykamy się nie tylko podczas […]

Zobacz artykuł
Najem okazjonalny mieszkania - zalety i wady

W Polsce pierwsze umowy najmu okazjonalnego nieruchomości pojawiły się 17 grudnia 2009 roku. Wtedy wprowadzono pierwsze zmiany w Ustawie o ochronie praw lokatorów. Dzięki temu osoby fizyczne bez działalności gospodarczej mogły rozpocząć zarabianie na wynajmie posiadanej nieruchomości bezpieczniej niż dotychczas. Zalety i wady najmu okazjonalnego mieszkania Najem okazjonalny ma zarówno wady, jak i zalety, choć […]

Zobacz artykuł
Naruszenie miru domowego najemcy przez właściciela mieszkania

W jaki sposób możemy kontrolować stan naszej nieruchomości w ramach umowy najmu, skoro wejście do mieszkania bez zgody najemcy jest niemożliwe? Aby nieco rozjaśnić tę kwestię, musimy zagłębić się w przepisy wynikające z Ustawy o ochronie praw lokatorów. Przygotowaliśmy poradnik dla wynajmujących mieszkania, aby uniknąć ryzyka popełnienia przestępstwa naruszenia miru domowego w wynajmowanym lokalu. Kiedy […]

Zobacz artykuł
Jakie błędy popełniają najemcy podczas wynajmu mieszkania?

Masz jedno, dwa, trzy a może więcej nieruchomości, które są przygotowane wyłącznie pod wynajem długo- lub krótkoterminowy? Niezależnie od wybranej formy wynajmowania mieszkania, zawsze warto wiedzieć, jakie kategoryczne błędy popełniają potencjalni najemcy. Niekiedy zdarza się, że rażące naruszenia warunków umowy prowadzą do jej rozwiązania i wielu innych nieprzyjemności. Czego nie powinien robić najemca? Każdy inwestor […]

Zobacz artykuł
Jak ustalić wysokość czynszu? Wynajem mieszkania w praktyce

Chcesz wynająć mieszkanie, ale nie wiesz jak i za ile? Na szczęście możesz skorzystać z profesjonalnego wsparcia ekspertów HOMtu. Zajmujemy się zarządzaniem najmem nieruchomości. Dzięki temu Ty zarabiasz dodatkowe pieniądze i możesz swobodnie wynajmować swoje mieszkanie. Zobacz, jak oszacować cenę wynajmu nieruchomości, aby Twoja oferta nie była abstrakcyjna względem aktualnej sytuacji na rynku. Co wpływa […]

Zobacz artykuł
Awaria w wynajmowanym mieszkaniu - kto pokrywa koszty?

Wynajmowanie mieszkania własnościowego zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, że nieodpowiedzialny lokator doprowadzi do poważnych zniszczeń ścian, sprzętu i wyposażenia całej nieruchomości. Oczywiście, że najem krótkoterminowy i długoterminowy zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem po stronie właściciela mieszkania. Musisz liczyć się z tym, że po każdej zakończonej umowie potrzebne będą przynajmniej drobne naprawy lub wymiana […]

Zobacz artykuł
Przejdź do bloga

Szybkie przejście do najważniejszych usług:

Firma HOMtu® jako jeden z nielicznych podmiotów na polskim rynku zajmuje się zarządzaniem najmem mieszkań i lokali usługowych na zlecenie, a także sprzedażą nieruchomości. Stworzyliśmy rozbudowaną sieć partnerską o jasnych zasadach współpracy. Nasza marka cieszy się dużym uznaniem klientów, a liczne sukcesy branżowe potwierdzają nasze kompetencje i doświadczenie. Zapraszamy do kontaktu!
Polityka prywatności i plików cookies
NAWIGACJA STRONY
KONTAKT Z NAMI
Kontakt
Wyślij zapytanie poprzez formularz kontaktowy, zadzwoń lub umów spotkanie z ekspertami HOMtu®.
Wszystkie prawa zastrzeżone 2022.
PROJEKT: