Jesteśmy jedną z pierwszych firm w Polsce, które skupiają się na kompleksowym zarządzaniu najmem. Chcesz szybko sprzedać lub bezpiecznie wynajmować swoją nieruchomość? Na tym właśnie polega nasza praca.

Umowa najmu a protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania

12 marca, 2024
Podsumowanie
Kiedy planujemy przekazanie swojego mieszkania na wynajem w ręce przyszłych lokatorów, nigdy nie pomijajmy procedury sporządzenia protokołu zdawczo-odbiorczego. Taki dokument może okazać się niezbędny, kiedy dojdzie do nieporozumień z najemcami albo na koniec trwania umowy najmu okaże się, że musimy wykonać kosztowny remont i zachować całość lub część kaucji wpłaconej przez najemcę.

Wynajmując mieszkanie, zawsze powinniśmy zadbać o to, aby podczas przekazania lokalu najemcy sporządzić szczegółowy protokół zdawczo-odbiorczy nieruchomości. To niezbędne, aby zabezpieczyć swoje interesy na wypadek sporów z lokatorami albo wystąpieniem zniszczeń, które nie miały miejsca w dniu przekazania mieszkania.

Czym jest protokół zdawczo-odbiorczy nieruchomości na wynajem?

Z pojęciem protokołu zdawczo-odbiorczego spotykamy się nie tylko podczas zakupu nieruchomości np. od dewelopera. Taki dokument możemy przygotować też w dniu przekazywania wynajmowanego lokalu mieszkalnego w ręce najemcy.

A zatem protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania jest załącznikiem do klasycznej umowy najmu np. długoterminowego. Sporządzamy go w dwóch identycznych kopiach dla każdej ze stron. Pamiętajmy też o tym, że taki załącznik powinien znaleźć się w każdej umowie najmu - także okazjonalnego i na pokoje.

Ten dokument stanowi podstawę do ubiegania się o zwrot kosztów od najemcy za wyrządzone szkody na nieruchomości, które doprowadziły do znacznego pogorszenia stanu technicznego oraz wizualnego lokalu.

Jeśli chcesz uniknąć problemów z wynajmowanym mieszkaniem i lokatorami, koniecznie zobacz: Jak powinna przebiegać weryfikacja najemcy mieszkania?

Dlaczego warto przygotować protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania?

Wyróżniamy wiele sytuacji i powodów, dla których warto zadbać o przygotowanie szczegółowego protokołu zdawczo-odbiorczego wynajmowanego mieszkania. Ten dokument przyda się przede wszystkim w momencie pojawienia się konfliktu pomiędzy stronami umowy najmu.

Sytuacje, w których możesz posłużyć się takim dokumentem:

  • najemca dopuścił się znacznego zniszczenia wyposażenia nieruchomości np. mebli albo kanapy i nie chce pokryć kosztów napraw,
  • lokator zgubił otrzymany komplet kluczy i nie chce zapłacić za wyrobienie nowego, mimo że podczas przekazywania mieszkania otrzymał dwa komplety,
  • pojawiły się problemy z rozliczeniem kosztów za zużyte media - dokumentacja fotograficzna i odpis stanu liczników to podstawa do wyjaśnienia takiego sporu.

Konflikty pomiędzy najemcami a wynajmującymi często ciągną się latami, szczególnie jeśli do umowy o wynajem mieszkania nie został sporządzony protokół zdawczo-odbiorczy. Jeśli chcesz mieć pewność, że wynajem nieruchomości będzie przebiegać bezproblemowo, zdecyduj się na usługi HOMtu w zakresie zarządzania najmem.

Co zawiera protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania na wynajem?

Odpowiednio przygotowany protokół odbioru mieszkania to świetne zabezpieczenie naszych interesów, czyli osób wynajmujących swoje nieruchomości, ale także najemców.

Informacje, których nie może zabraknąć w protokole zdawczo odbiorczym to:

  • dane osobowe i kontaktowe stron umowy,
  • miejsce i data sporządzenia dokumentu,
  • spis wyposażenia nieruchomości, np. sprzętu RTV i AGD,
  • wskazania licznika wody, gazu, prądu w dniu przekazania lokalu do użytku najemcy,
  • dodatkowe informacje np. kod do domofonu albo uwagi od wynajmującego i przyszłych lokatorów.

Rzetelnie opisany protokół zdawczo-odbiorczy powinien uwzględniać szczegółowe informacje o stanie technicznym i stopniu zużycia wyposażenia mieszkania. To niezbędne, jeśli chcemy uniknąć problemów podczas ewentualnych sporów z najemcą.

Świetnym rozwiązaniem, które uzupełnia dane w protokole zdawczo-odbiorczym jest też dokumentacja zdjęciowa np. ścian, podłóg, wyposażenia całej nieruchomości oraz stanów liczników. Dzięki temu zawsze mamy dodatkowe potwierdzenie faktycznego stanu mieszkania w dniu jego przekazania do użytku przez nowych lokatorów.

Protokół zdawczo-odbiorczy dla wynajmowanego mieszkania - wzór

PROTOKÓŁ ZDAWCZO-ODBIORCZY LOKALU MIESZKALNEGOData sporządzenia: 20 lutego 2024Adres mieszkania: ul. Morska 12/5, 80-000 GdańskStrony umowy:Wynajmujący:
Imię i nazwisko: Janina Błękitna
Adres: ul. Ogrodowa 3, 80-001 Gdańsk
PESEL: 76040300123
Telefon: 555-333-222Najemca:
Imię i nazwisko: Marek Zielony
Adres: ul. Leśna 15, 80-002 Gdańsk
PESEL: 85050500456
Telefon: 666-444-333Opis lokalu:
Mieszkanie znajduje się na 2. piętrze, składa się z 2 pokoi, kuchni, łazienki oraz przedpokoju. Powierzchnia całkowita wynosi 45 m².Spis urządzeń z wyposażeniem oraz stanem zużycia:Pokój 1: kanapa, stolik, regał - stan dobryPokój 2: łóżko, szafa, biurko - stan bardzo dobryKuchnia: lodówka, kuchenka gazowa, szafki - stan używany, dobryŁazienka: kabina prysznicowa, umywalka, WC - stan bardzo dobryPrzedpokój: wieszak, szafka na buty - stan dobryStany liczników:Energia elektryczna: Nr licznika: 123456789, Stan licznika: 2345 kWhGaz: Nr licznika: 987654321, Stan licznika: 567 m³Woda: Nr licznika: 543216789, Stan licznika: 789 m³Klucze:
Najemca kwituje odbiór 3 kompletów kluczy do lokalu.Uwagi:
Brak.Podpisy:
Podpis Wynajmującego: _____________________
Podpis Najemcy: _____________________

Protokół zdawczo odbiorczy mieszkania a kaucja

Jeśli mamy protokół zdawczo-odbiorczy podpisany przez strony umowy najmu nieruchomości, możemy w razie potrzeby zachować kaucję pobraną od najemcy. Można zatem powiedzieć, że prawidłowo sporządzony protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania jest "podkładką" dla właściciela, który zachował kaucję na potrzeby pokrycia kosztów remontu po zakończonej umowie najmu.

Wszelkie uwagi co do ostatecznego stanu technicznego i wizualnego mieszkania musimy też podać w protokole przygotowywanym na koniec umowy najmu. Dzięki temu wiemy, co zmieniło się w nieruchomości i co wymaga naprawy w wyniku działalności dotychczasowych lokatorów.

Powiązane artykuły

Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania - kiedy, jak i dlaczego?

Do zakończenia umowy przed czasem wskazanym w dokumencie dochodzi najczęściej wtedy, kiedy najemca dopuści się rażących naruszeń warunków związanych z najmem nieruchomości. Wtedy jako wynajmujący mamy możliwość wypowiedzenia umowy nawet w trybie (prawie) natychmiastowym. A zatem jak napisać wypowiedzenie umowy najmu mieszkania? Przygotowaliśmy poradnik, aby nieco ułatwić kwestie wypowiedzenia najmu zarówno z winy najemcy, jak […]

Zobacz artykuł
Najem okazjonalny mieszkania - zalety i wady

W Polsce pierwsze umowy najmu okazjonalnego nieruchomości pojawiły się 17 grudnia 2009 roku. Wtedy wprowadzono pierwsze zmiany w Ustawie o ochronie praw lokatorów. Dzięki temu osoby fizyczne bez działalności gospodarczej mogły rozpocząć zarabianie na wynajmie posiadanej nieruchomości bezpieczniej niż dotychczas. Zalety i wady najmu okazjonalnego mieszkania Najem okazjonalny ma zarówno wady, jak i zalety, choć […]

Zobacz artykuł
Naruszenie miru domowego najemcy przez właściciela mieszkania

W jaki sposób możemy kontrolować stan naszej nieruchomości w ramach umowy najmu, skoro wejście do mieszkania bez zgody najemcy jest niemożliwe? Aby nieco rozjaśnić tę kwestię, musimy zagłębić się w przepisy wynikające z Ustawy o ochronie praw lokatorów. Przygotowaliśmy poradnik dla wynajmujących mieszkania, aby uniknąć ryzyka popełnienia przestępstwa naruszenia miru domowego w wynajmowanym lokalu. Kiedy […]

Zobacz artykuł
Jakie błędy popełniają najemcy podczas wynajmu mieszkania?

Masz jedno, dwa, trzy a może więcej nieruchomości, które są przygotowane wyłącznie pod wynajem długo- lub krótkoterminowy? Niezależnie od wybranej formy wynajmowania mieszkania, zawsze warto wiedzieć, jakie kategoryczne błędy popełniają potencjalni najemcy. Niekiedy zdarza się, że rażące naruszenia warunków umowy prowadzą do jej rozwiązania i wielu innych nieprzyjemności. Czego nie powinien robić najemca? Każdy inwestor […]

Zobacz artykuł
Jak ustalić wysokość czynszu? Wynajem mieszkania w praktyce

Chcesz wynająć mieszkanie, ale nie wiesz jak i za ile? Na szczęście możesz skorzystać z profesjonalnego wsparcia ekspertów HOMtu. Zajmujemy się zarządzaniem najmem nieruchomości. Dzięki temu Ty zarabiasz dodatkowe pieniądze i możesz swobodnie wynajmować swoje mieszkanie. Zobacz, jak oszacować cenę wynajmu nieruchomości, aby Twoja oferta nie była abstrakcyjna względem aktualnej sytuacji na rynku. Co wpływa […]

Zobacz artykuł
Awaria w wynajmowanym mieszkaniu - kto pokrywa koszty?

Wynajmowanie mieszkania własnościowego zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, że nieodpowiedzialny lokator doprowadzi do poważnych zniszczeń ścian, sprzętu i wyposażenia całej nieruchomości. Oczywiście, że najem krótkoterminowy i długoterminowy zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem po stronie właściciela mieszkania. Musisz liczyć się z tym, że po każdej zakończonej umowie potrzebne będą przynajmniej drobne naprawy lub wymiana […]

Zobacz artykuł
Przejdź do bloga

Szybkie przejście do najważniejszych usług:

Firma HOMtu® jako jeden z nielicznych podmiotów na polskim rynku zajmuje się zarządzaniem najmem mieszkań i lokali usługowych na zlecenie, a także sprzedażą nieruchomości. Stworzyliśmy rozbudowaną sieć partnerską o jasnych zasadach współpracy. Nasza marka cieszy się dużym uznaniem klientów, a liczne sukcesy branżowe potwierdzają nasze kompetencje i doświadczenie. Zapraszamy do kontaktu!
Polityka prywatności i plików cookies
NAWIGACJA STRONY
KONTAKT Z NAMI
Kontakt
Wyślij zapytanie poprzez formularz kontaktowy, zadzwoń lub umów spotkanie z ekspertami HOMtu®.
Wszystkie prawa zastrzeżone 2022.
PROJEKT: