Jesteśmy jedną z pierwszych firm w Polsce, które skupiają się na kompleksowym zarządzaniu najmem. Chcesz szybko sprzedać lub bezpiecznie wynajmować swoją nieruchomość? Na tym właśnie polega nasza praca.

Prawa i obowiązki wynajmującego mieszkanie

19 stycznia, 2024
Podsumowanie
Wynajmowanie mieszkania to ciekawy sposób na pasywny zysk. Przed wystawieniem nieruchomości na wynajem i podpisaniem umowy z potencjalnym najemcą, koniecznie poznaj prawa i obowiązki wynajmującego, czyli właściciela mieszkania. To niezbędne, aby bezpiecznie wynajmować swoją nieruchomość i uniknąć sporów pomiędzy stronami umowy.

Wynajmowanie mieszkania często wiąże się ze sporym ryzykiem, szczególnie jeśli wszystkie formalności oraz kwestie związane z poszukiwaniem potencjalnego najemcy realizujemy na własną rękę. Aby zagwarantować sobie maksimum bezpieczeństwa na etapie podpisywania umowy i wynajmowania mieszkania, musimy poznać wszystkie prawa i obowiązki wynajmującego nieruchomość. Znajomość podstawowych przepisów dotyczących wynajmu mieszkań jest niezbędna, by uniknąć ewentualnych roszczeń ze strony najemcy za niedopełnienie swoich obowiązków. Przeczytaj nasz poradnik i poznaj prawa i obowiązki ciążące na osobach wynajmujących mieszkania.

Prawa i obowiązki wynajmującego mieszkanie a prawo w Polsce

Właściciel mieszkania przeznaczonego na wynajem powinien mieć świadomość swoich obowiązków. W przeciwnym razie potencjalny najemca, który będzie niezadowolony z warunków współpracy może złożyć wypowiedzenie umowy najmu z winy właściciela. Szczegółowe regulacje prawne dotyczące zasad wynajmowania mieszkań znajdziemy w Kodeksie cywilnym i Ustawie o ochronie praw lokatorów. To podstawowe akty prawne, które regulują prawa i obowiązki wynajmującego, a także najemcy.

A zatem podstawowe regulacje powiązane z obowiązkami i prawami wynajmującego znajdziemy w takich dokumentach, jak:

  • umowa najmu mieszkania zawarta przez najemcę i wynajmującego,
  • Ustawa o ochronie praw lokatorów,
  • Kodeks cywilny.

To oczywiście oznacza, że obowiązki najemcy i wynajmującego podlegają też indywidualnym ustaleniom. Przykładowo: wszelkie koszty wynajmującego związane z pokryciem napraw szkód wyrządzonych w nieruchomości - poza wskazanymi w ustawie o ochronie praw lokatorów - i konserwacji sprzętów, może pokryć także najemca, który użytkuje lokal mieszkalny. Te i wiele innych kwestii trzeba zawrzeć w umowie najmu okazjonalnego lub długoterminowego.

Pamiętaj! Jeśli wprowadzimy do umowy najmu mieszkania postanowienia niezgodne z obowiązującymi przepisami, wtedy konkretne regulacje nie będą mieć zastosowania w praktyce.

Obowiązki wynajmującego nieruchomość - o co trzeba zadbać?

Jest wiele kwestii, które powinniśmy uwzględnić na etapie wynajmowania swojego mieszkania. Każdy właściciel musi zadbać o to, aby przekazywać najemcom nieruchomość w stanie wskazanym w podpisanej umowie najmu oraz z zachowaniem umownych terminów. 

Do podstawowych obowiązków wynajmującego mieszkanie zaliczamy wiele czynności, które mają bezpośrednie przełożenie na poziom zadowolenia najemcy oraz komfort życia w nieruchomości. Jeśli obawiasz się, że nie poradzisz sobie na własną rękę z wynajmowaniem lokalu mieszkalnego, możesz skorzystać z naszego wsparcia w zakresie zarządzania najmem.

1. Wydawanie lokalu w należytym stanie

Chodzi nie tylko o stan wizualny, ale także techniczne kwestie dotyczące sprawności urządzeń RTV, AGD i wyposażenia wynajmowanego mieszkania. Obowiązkiem wynajmującego jest utrzymanie lokalu do czasu wydania najemcy w idealnym stanie, identycznym z tym wskazanym w podpisanej umowie. Pamiętaj też, że lokal oraz pomieszczenia przynależne do wynajmowanej nieruchomości powinny być wydane w określonym terminie wraz z kompletem kluczy. Najemca powinien mieć też możliwość swobodnego korzystania z wody, ogrzewania i energii elektrycznej w obrębie całej wynajmowanej nieruchomości.

2. Cykliczne naprawy w nieruchomości

Zależnie od warunków wynikających z podpisanej umowy najmu nieruchomości, właściciel może być zobligowany do wykonywania wszystkich niezbędnych napraw, aby utrzymać lokal w odpowiednim standardzie. W praktyce najczęściej wygląda to tak, że najemca odpowiedzialny jest za wszystko co znajduje się w mieszkaniu, w wynajmujący za wszystko co znajduje się w jego murach. Często prace są wykonywane nie z winy najemcy realizowane są przez wynajmującego i to on zobligowany jest do pokrycia wszystkich kosztów.

Zniszczenia dokonane celowo przez najemcę nie podlegają pod obowiązek naprawy przez wynajmującego ani nie generują konieczności pokrywania kosztów prac remontowych. Tutaj pełna odpowiedzialność spoczywa na najemcy.

3. Zmiany w umowie i przestrzeganie terminów

Po stronie wynajmującego leży też obowiązek informowania najemcy o ewentualnym podwyższeniu czynszu za użytkowanie nieruchomości. Musimy też terminowo przekazywać najemcy informacje o podwyżkach cen energii elektrycznej, wody i innych mediów - te kwestie warto uwzględnić już na etapie podpisywania umowy najmu.

Ogólnie rzecz biorąc, wynajmujący jest zobowiązany utrzymywać lokal oraz pomieszczenia mieszkalne w należytym stanie poprzez terminowe wykonywanie niezbędnych napraw.

Jakie prawa ma wynajmujący mieszkanie?

Zarządzanie najmem nieruchomości na własną rękę bywa problematyczne, chociażby ze względu na zawiłość przepisów dotyczących praw i obowiązków wynajmującego i najemcy. Jeśli wiesz, że nie poradzisz sobie z samodzielną obsługą najmu swojego mieszkania, koniecznie skontaktuj się z HOMtu. Pomożemy Ci w efektywnym zarządzaniu najmem nieruchomości i zadbamy o przestrzeganie praw i obowiązków każdej ze stron umowy.

1. Prawo do podwyższenia czynszu

Jeśli umowa najmu nie stanowi inaczej, mamy pełne prawo do tego, aby podnieść koszty najemcy związane z czynszem i innymi opłatami powiązanymi z utrzymaniem mieszkania. Warto też dodać, że szczegółowe regulacje odnośnie praw do podwyższenia kosztów najmu nieruchomości znajdziemy w Ustawie o ochronie praw lokatorów.

Właściciel mieszkania może podnieść czynsz i inne opłaty, wypowiadając tym samym dotychczasową wysokość ustalonych opłat, ale nie później niż na koniec miesiąca kalendarzowego. Oczywiście najemca ma prawo nie zgodzić się na podwyżki, ale wtedy najczęściej skutkuje to rozwiązaniem umowy z zachowaniem ustalonego okresu wypowiedzenia.

2. Wypowiedzenie najmu mieszkania

Każdy najemca ma prawo do wypowiedzenia umowy najmu w dowolnym momencie, ale z zachowaniem ustalonego okresu wypowiedzenia umowy. Co więcej, wypowiedzenie umowy najmu okazjonalnego przez najemcę należy złożyć na piśmie pod rygorem nieważności. Trzeba też ustalić przyczynę wypowiedzenia.

3. Prawo do pobrania kaucji zabezpieczającej

W dniu zawarcia umowy z najemcą osoba wynajmująca może umownie żądać przekazania stosownej kwoty kaucji, która stanowi zabezpieczenie wynajmowanego mieszkania. Najczęściej jest to trzykrotność miesięcznych kosztów wynajęcia nieruchomości. Alternatywnie do zabezpieczenia umowy możesz wykorzystać świadczenia dodatkowe, np. ustawowe prawo do zastawu na rzeczach ruchomych należących do najemcy. Takie zabezpieczenie może obowiązywać nie dłużej niż rok.

Oczywiście wynajmujący mieszkanie ma też wiele innych praw, np. możliwość cyklicznych odwiedzin najemcy w lokalu, celem sprawdzenia stanu technicznego i wizualnego nieruchomości. Tutaj kluczowe jest jednak jasne ustalenie terminu, w którym dojdzie do spotkania.

Prawa i obowiązki po stronie wynajmującego - podsumowanie

W branży najmu nieruchomości kluczowa jest znajomość przepisów regulujących prawa i obowiązki wynajmującego oraz najemcy. Wiele osób, które decydują się na przekazanie swojego mieszkania na wynajem, nie ma świadomości, o tym jak wiele kwestii trzeba zadbać, aby uniknąć ewentualnych sporów i roszczeń każdej ze stron umowy najmu.

Jeśli myślisz na poważnie o wynajęciu swojego mieszkania, pomyśl też o możliwości wykorzystania profesjonalnych usług zarządzania najmem. Eksperci z branży wiedzą, jak: przygotować umowę najmu, prowadzić rozmowy z najemcami oraz w jaki sposób kompleksowo zarządzać najmem, abyś Ty, jako właściciel mieszkania otrzymywał co miesiąc pasywny zysk z tego tytułu.

Powiązane artykuły

Analiza czynszów 08.2024

Jak wygląda rynek wynajmu w stosunku do poprzedniego miesiąca? 🔍 Sami spójrzcie jak prezentują się stawki z naszych danych z HOMtu® Market Data 📊 W ostatnim miesiącu czynsze w największych miastach Polski wykazały zróżnicowane trendy. Największy wzrost odnotowano w Krakowie, gdzie ceny wzrosły aż o 6,46% 🚀. Z kolei w Katowicach zaobserwowano największy spadek na poziomie […]

Zobacz artykuł
Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania - kiedy, jak i dlaczego?

Do zakończenia umowy przed czasem wskazanym w dokumencie dochodzi najczęściej wtedy, kiedy najemca dopuści się rażących naruszeń warunków związanych z najmem nieruchomości. Wtedy jako wynajmujący mamy możliwość wypowiedzenia umowy nawet w trybie (prawie) natychmiastowym. A zatem jak napisać wypowiedzenie umowy najmu mieszkania? Przygotowaliśmy poradnik, aby nieco ułatwić kwestie wypowiedzenia najmu zarówno z winy najemcy, jak […]

Zobacz artykuł
Umowa najmu a protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania

Wynajmując mieszkanie, zawsze powinniśmy zadbać o to, aby podczas przekazania lokalu najemcy sporządzić szczegółowy protokół zdawczo-odbiorczy nieruchomości. To niezbędne, aby zabezpieczyć swoje interesy na wypadek sporów z lokatorami albo wystąpieniem zniszczeń, które nie miały miejsca w dniu przekazania mieszkania. Czym jest protokół zdawczo-odbiorczy nieruchomości na wynajem? Z pojęciem protokołu zdawczo-odbiorczego spotykamy się nie tylko podczas […]

Zobacz artykuł
Najem okazjonalny mieszkania - zalety i wady

W Polsce pierwsze umowy najmu okazjonalnego nieruchomości pojawiły się 17 grudnia 2009 roku. Wtedy wprowadzono pierwsze zmiany w Ustawie o ochronie praw lokatorów. Dzięki temu osoby fizyczne bez działalności gospodarczej mogły rozpocząć zarabianie na wynajmie posiadanej nieruchomości bezpieczniej niż dotychczas. Zalety i wady najmu okazjonalnego mieszkania Najem okazjonalny ma zarówno wady, jak i zalety, choć […]

Zobacz artykuł
Naruszenie miru domowego najemcy przez właściciela mieszkania

W jaki sposób możemy kontrolować stan naszej nieruchomości w ramach umowy najmu, skoro wejście do mieszkania bez zgody najemcy jest niemożliwe? Aby nieco rozjaśnić tę kwestię, musimy zagłębić się w przepisy wynikające z Ustawy o ochronie praw lokatorów. Przygotowaliśmy poradnik dla wynajmujących mieszkania, aby uniknąć ryzyka popełnienia przestępstwa naruszenia miru domowego w wynajmowanym lokalu. Kiedy […]

Zobacz artykuł
Jakie błędy popełniają najemcy podczas wynajmu mieszkania?

Masz jedno, dwa, trzy a może więcej nieruchomości, które są przygotowane wyłącznie pod wynajem długo- lub krótkoterminowy? Niezależnie od wybranej formy wynajmowania mieszkania, zawsze warto wiedzieć, jakie kategoryczne błędy popełniają potencjalni najemcy. Niekiedy zdarza się, że rażące naruszenia warunków umowy prowadzą do jej rozwiązania i wielu innych nieprzyjemności. Czego nie powinien robić najemca? Każdy inwestor […]

Zobacz artykuł
Przejdź do bloga

Szybkie przejście do najważniejszych usług:

Firma HOMtu® jako jeden z nielicznych podmiotów na polskim rynku zajmuje się zarządzaniem najmem mieszkań i lokali usługowych na zlecenie, a także sprzedażą nieruchomości. Stworzyliśmy rozbudowaną sieć partnerską o jasnych zasadach współpracy. Nasza marka cieszy się dużym uznaniem klientów, a liczne sukcesy branżowe potwierdzają nasze kompetencje i doświadczenie. Zapraszamy do kontaktu!
Polityka prywatności i plików cookies
NAWIGACJA STRONY
KONTAKT Z NAMI
Kontakt
Wyślij zapytanie poprzez formularz kontaktowy, zadzwoń lub umów spotkanie z ekspertami HOMtu®.
Wszystkie prawa zastrzeżone 2022.
PROJEKT: