Jesteśmy jedną z pierwszych firm w Polsce, które skupiają się na kompleksowym zarządzaniu najmem. Chcesz szybko sprzedać lub bezpiecznie wynajmować swoją nieruchomość? Na tym właśnie polega nasza praca.

Jak powinna przebiegać weryfikacja najemcy mieszkania?

22 stycznia, 2024
Podsumowanie
Szczegółowa weryfikacja sytuacji życiowej i dochodowej najemcy jest podstawą bezpieczeństwa podczas wynajmowania mieszkania. Im lepiej sprawdzimy potencjalnego lokatora, tym mniejsze ryzyko występowania późniejszych problemów z najmem nieruchomości. W ten sposób zyskujesz też pewną gwarancję, że czynsz i inne opłaty zawsze będą regulowane przez najemcę na bieżąco.

Decydując się na wynajęcie nieruchomości, zawsze powinniśmy dokładnie weryfikować potencjalnych najemców. To podstawa, aby nie udostępnić swojego mieszkania lub domu osobom, które nie potraktują lokum z należytym szacunkiem. A zatem jak sprawdzić potencjalnego najemcę na mieszkanie, aby nie narazić się na późniejsze problemy z lokatorami? Zobacz nasz poradnik. Przygotowaliśmy kilka wskazówek, które są pomocne na etapie prowadzenia rozmów z osobami zainteresowanymi wynajęciem naszego mieszkania lub innej nieruchomości.

Weryfikacja najemcy mieszkania - dlaczego to takie ważne?

Ryzyko najmu bywa naprawdę wysokie, szczególnie jeśli nie zweryfikujemy szczegółowo potencjalnego najemcy nieruchomości. Na długo przed podpisaniem umowy najmu powinniśmy dokładnie ocenić wiarygodność potencjalnego użytkownika na nasze lokum mieszkalne.

To ważne z kilku prostych powodów:

  • bezpieczeństwo interesów wynajmującego,
  • ograniczenie ryzyka wystąpienia sporów w przyszłości,
  • realna szansa na zachowanie stanu swojej nieruchomości w lepszym stanie - rzetelny najemca zawsze zadba o stan wynajmowanego mieszkania.

Aby sprawdzić najemcę, powinniśmy przede wszystkim przeprowadzić rozmowy z osobami, które odpowiedziały na ogłoszenie wynajmu nieruchomości. Zanim podejmiemy jakiekolwiek działania, kluczowe jest potwierdzenie tożsamości - tutaj wystarczy okazanie dowodu osobistego przez potencjalnego najemcę.

Bezpieczny wynajem mieszkania nie byłby możliwy, gdyby nie przeprowadzenie procesu weryfikacji najemcy. Jeśli zamierzamy wystawić swoje mieszkanie na wynajem, nigdy nie zapominajmy o szczegółowym sprawdzaniu najemców - także w rejestrach dłużników.

Jeśli obawiasz się o bezpieczeństwo podpisania umowy najmu mieszkania z potencjalnym najemcą, skorzystaj ze wsparcia HOMtu w zakresie zarządzania najmem. Pomożemy Ci przygotować ofertę wynajmu mieszkania, sprawdzimy potencjalnych najemców i zajmiemy się formalnościami.

Jak zweryfikować najemcę mieszkania? 4 podstawowe zasady

Aby sprawdzić najemcę mieszkania, nie musisz szczegółowo weryfikować jego historii płatniczej i kredytowej. Wiarygodność potencjalnego najemcy sprawdzamy na kilka sposobów. Najpopularniejsze przedstawiamy poniżej. Skorzystaj ze wskazówek, sprawdź wypłacalność najemcy i bądź spokojny o wynajem swojego mieszkania. Pamiętaj, że dokładne sprawdzenie potencjalnego najemcy zmniejsza ryzyko podpisywania umowy.

1. Sprawdź dochody

Jako wynajmujący nie działasz jak bank. Nie musisz zatem weryfikować Biura Informacji Kredytowej i rejestrów dotyczących zaciąganych zobowiązań finansowych. Aby sprawdzić dochody przyszłego lokatora, możesz poprosić o przedstawienie zaświadczenia o dochodach na druku od pracodawcy.

Alternatywna opcja to oświadczenie o dochodach sporządzone indywidualnie przez najemcę. W tym przypadku nie mamy jednak pewności, że podane informacje są zgodne z prawdą - tutaj zawsze pojawia się ryzyko nieuczciwych praktyk stosowanych przez potencjalnych najemców.

Jako wynajmujący możesz poprosić też o wyciągi z konta bankowego, potwierdzające wysokość otrzymywanego wynagrodzenia. Niestety najemca nie ma obowiązku przekazywania takiej dokumentacji do wglądu - to wyłącznie jego dobra wola.

2. Poproś o rekomendację od wynajmujących

Większość potencjalnych lokatorów zainteresowanych najmem mieszkania prawdopodobnie ma za sobą już pierwsze doświadczenia związane z użytkowaniem wynajmowanych nieruchomości. Zawsze warto poprosić o referencje od innych wynajmujących. W ten sposób możemy szybko sprawdzić wiarygodność najemcy.

Jeśli w referencjach od innych osób wynajmujących mieszkania nie będzie informacji o sporach i problemach, jak najbardziej możemy zdecydować się na podpisanie umowy np. najmu okazjonalnego.

3. Umów się na spotkanie

Kluczem do ograniczenia ryzyka najmu jest osobiste spotkanie z potencjalnym najemcą. Możemy to połączyć z oględzinami nieruchomości. Podczas spotkania z przyszłym lokatorem wypytajmy dokładnie o sytuację rodzinną, finansową i sprawdźmy tożsamość najemcy.

Czasem wystarczy krótka rozmowa, aby upewnić się, że dana osoba jest wiarygodnym najemcą. Zapytaj też o powody zmiany miejsca zamieszkania, a także ustal jasne warunki podpisania umowy. To podstawa, aby mieć gwarancję bezpieczeństwa transakcji i nie narazić się na wynajęcie lokalu niewypłacalnej osobie.

4. Zweryfikuj bazy dłużników

Zarobki i historia płatnicza potencjalnego najemcy to jego prywatna sprawa, niemniej jednak możemy na sprawdzić, czy dana osoba nie widnieje w żadnym z powszechnie stosowanych rejestrów dłużników. Konieczna będzie przy tym kooperacja takiej osoby by pobrała dla nas raport na swój temat.

Kiedy przyszły lokator nie ma problemów ze spłatą swoich zobowiązań i jest w stanie wykazać odpowiednio wysokie dochody - możemy założyć, że ryzyko potencjalnych problemów z najemcą będzie znikome.

O co zapytać najemcę przed podpisaniem umowy?

Przedstawienie warunków umowy najmu mieszkania to nie wszystko, o co musisz zadbać na etapie prowadzenia rozmów z potencjalnym najemcą. W trakcie rozmowy kluczowe jest uzyskanie odpowiedzi na następujące pytania:

  1. Czym zajmuje się osoba zainteresowana najmem mieszkania?
  2. Czy lokatorzy mają lub planują mieć zwierzęta?
  3. Ile osób będzie mieszkać w wynajmowanej nieruchomości?
  4. Jakie są źródła dochodów domowników?
  5. Czy lokatorzy palą papierosy?
  6. Czy najemca planuje zmiany w wynajmowanym mieszkaniu?

To podstawowe zagadnienia, jakie warto poruszyć na etapie prowadzenia rozmów z potencjalnymi najemcami. Tylko wtedy możemy oszacować, czy podpisanie umowy najmu będzie korzystne dla obu stron. Jeśli nie zgadzasz się na obecność zwierząt w wynajmowanej nieruchomości - poinformuj o tym przyszłego lokatora.

Zadaniem właściciela nieruchomości jest przede wszystkim ocena wiarygodności najemcy. Szczegółowa weryfikacja sytuacji życiowej danej osoby, sprawdzenie tożsamości i wiarygodności podanych danych oraz zadanie kilku pytań to działania, dzięki którym masz większe bezpieczeństwo podczas długoterminowego wynajmu swojego mieszkania.

Powiązane artykuły

Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania - kiedy, jak i dlaczego?

Do zakończenia umowy przed czasem wskazanym w dokumencie dochodzi najczęściej wtedy, kiedy najemca dopuści się rażących naruszeń warunków związanych z najmem nieruchomości. Wtedy jako wynajmujący mamy możliwość wypowiedzenia umowy nawet w trybie (prawie) natychmiastowym. A zatem jak napisać wypowiedzenie umowy najmu mieszkania? Przygotowaliśmy poradnik, aby nieco ułatwić kwestie wypowiedzenia najmu zarówno z winy najemcy, jak […]

Zobacz artykuł
Umowa najmu a protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania

Wynajmując mieszkanie, zawsze powinniśmy zadbać o to, aby podczas przekazania lokalu najemcy sporządzić szczegółowy protokół zdawczo-odbiorczy nieruchomości. To niezbędne, aby zabezpieczyć swoje interesy na wypadek sporów z lokatorami albo wystąpieniem zniszczeń, które nie miały miejsca w dniu przekazania mieszkania. Czym jest protokół zdawczo-odbiorczy nieruchomości na wynajem? Z pojęciem protokołu zdawczo-odbiorczego spotykamy się nie tylko podczas […]

Zobacz artykuł
Najem okazjonalny mieszkania - zalety i wady

W Polsce pierwsze umowy najmu okazjonalnego nieruchomości pojawiły się 17 grudnia 2009 roku. Wtedy wprowadzono pierwsze zmiany w Ustawie o ochronie praw lokatorów. Dzięki temu osoby fizyczne bez działalności gospodarczej mogły rozpocząć zarabianie na wynajmie posiadanej nieruchomości bezpieczniej niż dotychczas. Zalety i wady najmu okazjonalnego mieszkania Najem okazjonalny ma zarówno wady, jak i zalety, choć […]

Zobacz artykuł
Naruszenie miru domowego najemcy przez właściciela mieszkania

W jaki sposób możemy kontrolować stan naszej nieruchomości w ramach umowy najmu, skoro wejście do mieszkania bez zgody najemcy jest niemożliwe? Aby nieco rozjaśnić tę kwestię, musimy zagłębić się w przepisy wynikające z Ustawy o ochronie praw lokatorów. Przygotowaliśmy poradnik dla wynajmujących mieszkania, aby uniknąć ryzyka popełnienia przestępstwa naruszenia miru domowego w wynajmowanym lokalu. Kiedy […]

Zobacz artykuł
Jakie błędy popełniają najemcy podczas wynajmu mieszkania?

Masz jedno, dwa, trzy a może więcej nieruchomości, które są przygotowane wyłącznie pod wynajem długo- lub krótkoterminowy? Niezależnie od wybranej formy wynajmowania mieszkania, zawsze warto wiedzieć, jakie kategoryczne błędy popełniają potencjalni najemcy. Niekiedy zdarza się, że rażące naruszenia warunków umowy prowadzą do jej rozwiązania i wielu innych nieprzyjemności. Czego nie powinien robić najemca? Każdy inwestor […]

Zobacz artykuł
Jak ustalić wysokość czynszu? Wynajem mieszkania w praktyce

Chcesz wynająć mieszkanie, ale nie wiesz jak i za ile? Na szczęście możesz skorzystać z profesjonalnego wsparcia ekspertów HOMtu. Zajmujemy się zarządzaniem najmem nieruchomości. Dzięki temu Ty zarabiasz dodatkowe pieniądze i możesz swobodnie wynajmować swoje mieszkanie. Zobacz, jak oszacować cenę wynajmu nieruchomości, aby Twoja oferta nie była abstrakcyjna względem aktualnej sytuacji na rynku. Co wpływa […]

Zobacz artykuł
Przejdź do bloga

Szybkie przejście do najważniejszych usług:

Firma HOMtu® jako jeden z nielicznych podmiotów na polskim rynku zajmuje się zarządzaniem najmem mieszkań i lokali usługowych na zlecenie, a także sprzedażą nieruchomości. Stworzyliśmy rozbudowaną sieć partnerską o jasnych zasadach współpracy. Nasza marka cieszy się dużym uznaniem klientów, a liczne sukcesy branżowe potwierdzają nasze kompetencje i doświadczenie. Zapraszamy do kontaktu!
Polityka prywatności i plików cookies
NAWIGACJA STRONY
KONTAKT Z NAMI
Kontakt
Wyślij zapytanie poprzez formularz kontaktowy, zadzwoń lub umów spotkanie z ekspertami HOMtu®.
Wszystkie prawa zastrzeżone 2022.
PROJEKT: