Jesteśmy jedną z pierwszych firm w Polsce, które skupiają się na kompleksowym zarządzaniu najmem. Chcesz szybko sprzedać lub bezpiecznie wynajmować swoją nieruchomość? Na tym właśnie polega nasza praca.

Jak powinna przebiegać weryfikacja najemcy mieszkania?

22 stycznia, 2024
Podsumowanie
Szczegółowa weryfikacja sytuacji życiowej i dochodowej najemcy jest podstawą bezpieczeństwa podczas wynajmowania mieszkania. Im lepiej sprawdzimy potencjalnego lokatora, tym mniejsze ryzyko występowania późniejszych problemów z najmem nieruchomości. W ten sposób zyskujesz też pewną gwarancję, że czynsz i inne opłaty zawsze będą regulowane przez najemcę na bieżąco.

Decydując się na wynajęcie nieruchomości, zawsze powinniśmy dokładnie weryfikować potencjalnych najemców. To podstawa, aby nie udostępnić swojego mieszkania lub domu osobom, które nie potraktują lokum z należytym szacunkiem. A zatem jak sprawdzić potencjalnego najemcę na mieszkanie, aby nie narazić się na późniejsze problemy z lokatorami? Zobacz nasz poradnik. Przygotowaliśmy kilka wskazówek, które są pomocne na etapie prowadzenia rozmów z osobami zainteresowanymi wynajęciem naszego mieszkania lub innej nieruchomości.

Weryfikacja najemcy mieszkania - dlaczego to takie ważne?

Ryzyko najmu bywa naprawdę wysokie, szczególnie jeśli nie zweryfikujemy szczegółowo potencjalnego najemcy nieruchomości. Na długo przed podpisaniem umowy najmu powinniśmy dokładnie ocenić wiarygodność potencjalnego użytkownika na nasze lokum mieszkalne.

To ważne z kilku prostych powodów:

  • bezpieczeństwo interesów wynajmującego,
  • ograniczenie ryzyka wystąpienia sporów w przyszłości,
  • realna szansa na zachowanie stanu swojej nieruchomości w lepszym stanie - rzetelny najemca zawsze zadba o stan wynajmowanego mieszkania.

Aby sprawdzić najemcę, powinniśmy przede wszystkim przeprowadzić rozmowy z osobami, które odpowiedziały na ogłoszenie wynajmu nieruchomości. Zanim podejmiemy jakiekolwiek działania, kluczowe jest potwierdzenie tożsamości - tutaj wystarczy okazanie dowodu osobistego przez potencjalnego najemcę.

Bezpieczny wynajem mieszkania nie byłby możliwy, gdyby nie przeprowadzenie procesu weryfikacji najemcy. Jeśli zamierzamy wystawić swoje mieszkanie na wynajem, nigdy nie zapominajmy o szczegółowym sprawdzaniu najemców - także w rejestrach dłużników.

Jeśli obawiasz się o bezpieczeństwo podpisania umowy najmu mieszkania z potencjalnym najemcą, skorzystaj ze wsparcia HOMtu w zakresie zarządzania najmem. Pomożemy Ci przygotować ofertę wynajmu mieszkania, sprawdzimy potencjalnych najemców i zajmiemy się formalnościami.

Jak zweryfikować najemcę mieszkania? 4 podstawowe zasady

Aby sprawdzić najemcę mieszkania, nie musisz szczegółowo weryfikować jego historii płatniczej i kredytowej. Wiarygodność potencjalnego najemcy sprawdzamy na kilka sposobów. Najpopularniejsze przedstawiamy poniżej. Skorzystaj ze wskazówek, sprawdź wypłacalność najemcy i bądź spokojny o wynajem swojego mieszkania. Pamiętaj, że dokładne sprawdzenie potencjalnego najemcy zmniejsza ryzyko podpisywania umowy.

1. Sprawdź dochody

Jako wynajmujący nie działasz jak bank. Nie musisz zatem weryfikować Biura Informacji Kredytowej i rejestrów dotyczących zaciąganych zobowiązań finansowych. Aby sprawdzić dochody przyszłego lokatora, możesz poprosić o przedstawienie zaświadczenia o dochodach na druku od pracodawcy.

Alternatywna opcja to oświadczenie o dochodach sporządzone indywidualnie przez najemcę. W tym przypadku nie mamy jednak pewności, że podane informacje są zgodne z prawdą - tutaj zawsze pojawia się ryzyko nieuczciwych praktyk stosowanych przez potencjalnych najemców.

Jako wynajmujący możesz poprosić też o wyciągi z konta bankowego, potwierdzające wysokość otrzymywanego wynagrodzenia. Niestety najemca nie ma obowiązku przekazywania takiej dokumentacji do wglądu - to wyłącznie jego dobra wola.

2. Poproś o rekomendację od wynajmujących

Większość potencjalnych lokatorów zainteresowanych najmem mieszkania prawdopodobnie ma za sobą już pierwsze doświadczenia związane z użytkowaniem wynajmowanych nieruchomości. Zawsze warto poprosić o referencje od innych wynajmujących. W ten sposób możemy szybko sprawdzić wiarygodność najemcy.

Jeśli w referencjach od innych osób wynajmujących mieszkania nie będzie informacji o sporach i problemach, jak najbardziej możemy zdecydować się na podpisanie umowy np. najmu okazjonalnego.

3. Umów się na spotkanie

Kluczem do ograniczenia ryzyka najmu jest osobiste spotkanie z potencjalnym najemcą. Możemy to połączyć z oględzinami nieruchomości. Podczas spotkania z przyszłym lokatorem wypytajmy dokładnie o sytuację rodzinną, finansową i sprawdźmy tożsamość najemcy.

Czasem wystarczy krótka rozmowa, aby upewnić się, że dana osoba jest wiarygodnym najemcą. Zapytaj też o powody zmiany miejsca zamieszkania, a także ustal jasne warunki podpisania umowy. To podstawa, aby mieć gwarancję bezpieczeństwa transakcji i nie narazić się na wynajęcie lokalu niewypłacalnej osobie.

4. Zweryfikuj bazy dłużników

Zarobki i historia płatnicza potencjalnego najemcy to jego prywatna sprawa, niemniej jednak możemy na sprawdzić, czy dana osoba nie widnieje w żadnym z powszechnie stosowanych rejestrów dłużników. Konieczna będzie przy tym kooperacja takiej osoby by pobrała dla nas raport na swój temat.

Kiedy przyszły lokator nie ma problemów ze spłatą swoich zobowiązań i jest w stanie wykazać odpowiednio wysokie dochody - możemy założyć, że ryzyko potencjalnych problemów z najemcą będzie znikome.

O co zapytać najemcę przed podpisaniem umowy?

Przedstawienie warunków umowy najmu mieszkania to nie wszystko, o co musisz zadbać na etapie prowadzenia rozmów z potencjalnym najemcą. W trakcie rozmowy kluczowe jest uzyskanie odpowiedzi na następujące pytania:

  1. Czym zajmuje się osoba zainteresowana najmem mieszkania?
  2. Czy lokatorzy mają lub planują mieć zwierzęta?
  3. Ile osób będzie mieszkać w wynajmowanej nieruchomości?
  4. Jakie są źródła dochodów domowników?
  5. Czy lokatorzy palą papierosy?
  6. Czy najemca planuje zmiany w wynajmowanym mieszkaniu?

To podstawowe zagadnienia, jakie warto poruszyć na etapie prowadzenia rozmów z potencjalnymi najemcami. Tylko wtedy możemy oszacować, czy podpisanie umowy najmu będzie korzystne dla obu stron. Jeśli nie zgadzasz się na obecność zwierząt w wynajmowanej nieruchomości - poinformuj o tym przyszłego lokatora.

Zadaniem właściciela nieruchomości jest przede wszystkim ocena wiarygodności najemcy. Szczegółowa weryfikacja sytuacji życiowej danej osoby, sprawdzenie tożsamości i wiarygodności podanych danych oraz zadanie kilku pytań to działania, dzięki którym masz większe bezpieczeństwo podczas długoterminowego wynajmu swojego mieszkania.

Powiązane artykuły

Jak poprawić atrakcyjność mieszkania na wynajem?

Odświeżenie mieszkania, zmiana aranżacji, a czasem nawet wyposażenie pomieszczeń w stylowe dodatki... to wystarczy, aby potencjalny najemca docenił design mieszkania na wynajem i zdecydował się na podpisanie umowy najmu. Planujesz długoterminowy wynajem swojej nieruchomości, ale Twoje ogłoszenia są pomijane przez potencjalnych lokatorów? Zobacz, jak przygotować się do wynajmu mieszkania z technicznego punktu widzenia. Przejrzyj nasze […]

Zobacz artykuł
Kaucja w umowie najmu mieszkania

Planujesz wynająć swoją nieruchomość? Musisz wiedzieć, że masz pełne prawo do pobrania od potencjalnego najemcy kaucji. To kwota, która stanowi zabezpieczenie dla wynajmującego, np. na wypadek niewypłacalności lokatora, z którym masz podpisaną umowę najmu. Czym tak właściwie jest kaucja za mieszkanie i jak ustalić tę kwotę? Decydując się na wynajem swojej nieruchomości, musisz jasno określić […]

Zobacz artykuł
Prawa i obowiązki wynajmującego mieszkanie

Wynajmowanie mieszkania często wiąże się ze sporym ryzykiem, szczególnie jeśli wszystkie formalności oraz kwestie związane z poszukiwaniem potencjalnego najemcy realizujemy na własną rękę. Aby zagwarantować sobie maksimum bezpieczeństwa na etapie podpisywania umowy i wynajmowania mieszkania, musimy poznać wszystkie prawa i obowiązki wynajmującego nieruchomość. Znajomość podstawowych przepisów dotyczących wynajmu mieszkań jest niezbędna, by uniknąć ewentualnych roszczeń […]

Zobacz artykuł
Zarządzanie wynajmem Łódź

Zarządzanie wynajmem w Łodzi to usługi, które pozwalają na zachowanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa w trakcie wynajęcia nieruchomości potencjalnym najemcom. Co więcej, obsługa nieruchomości przeznaczonej na wynajem przez zewnętrzną firmę to gwarancja wypłacalności najemców oraz terminowe, comiesięczne przelewy w ramach podpisanej umowy wynajmu. Jeśli chcesz wynajmować mieszkanie i mieć pewność, że podpisana umowa najmu będzie dla […]

Zobacz artykuł
Zarządzanie wynajmem Poznań

Usługi obsługi i zarządzania wynajmem nieruchomości w Poznaniu to nowość w branży nieruchomości. Nasza firma HOMtu® proponuje przede wszystkim kompleksową obsługę najmu długoterminowego wraz z opcją zarządzania nieruchomością tak, aby biznes mieszkaniowy był bezpieczny i rentowny. Jeśli zdecydujesz się wynajmować swoją nieruchomość, zadbaj o to, aby podpisać umowę z rzetelnym najemcą. W przeciwnym razie narazisz […]

Zobacz artykuł
Zarządzanie wynajmem Szczecin

Rozglądasz się za jak najkorzystniejszą opcją wynajmu swojej nieruchomości, tak, aby otrzymywać stałe, miesięczne wpływy od najemcy? Oferta naszej firmy HOMtu® jest skierowana do każdego właściciela nieruchomości mieszkalnej lub użytkowej, który chce powierzyć obsługę najmu profesjonalistom. Zajmiemy się kompleksową obsługą Twojej nieruchomości, dbając o jak najwyższy standard świadczonych usług. Pomagamy także w znalezieniu najemcy, dzięki […]

Zobacz artykuł
Przejdź do bloga

Szybkie przejście do najważniejszych usług:

Firma HOMtu® jako jeden z nielicznych podmiotów na polskim rynku zajmuje się zarządzaniem najmem mieszkań i lokali usługowych na zlecenie, a także sprzedażą nieruchomości. Stworzyliśmy rozbudowaną sieć partnerską o jasnych zasadach współpracy. Nasza marka cieszy się dużym uznaniem klientów, a liczne sukcesy branżowe potwierdzają nasze kompetencje i doświadczenie. Zapraszamy do kontaktu!
Polityka prywatności i plików cookies
NAWIGACJA STRONY
KONTAKT Z NAMI
Kontakt
Wyślij zapytanie poprzez formularz kontaktowy, zadzwoń lub umów spotkanie z ekspertami HOMtu®.
Wszystkie prawa zastrzeżone 2022.
PROJEKT: