Jesteśmy jedną z pierwszych firm w Polsce, które skupiają się na kompleksowym zarządzaniu najmem. Chcesz szybko sprzedać lub bezpiecznie wynajmować swoją nieruchomość? Na tym właśnie polega nasza praca.

Naruszenie miru domowego najemcy przez właściciela mieszkania

6 marca, 2024
Podsumowanie
Osoby, które są najemcami mieszkań, bardzo często spotykają się z niezapowiedzianymi kontrolami właścicieli nieruchomości. To spory problem, gdyż wynajmujący może zostać w skrajnych przypadkach posądzony o naruszenie miru domowego. Zgodnie z przepisami jako właściciele nieruchomości nie mamy już prawa wchodzić do niego wtedy, kiedy nam się podoba.

W jaki sposób możemy kontrolować stan naszej nieruchomości w ramach umowy najmu, skoro wejście do mieszkania bez zgody najemcy jest niemożliwe? Aby nieco rozjaśnić tę kwestię, musimy zagłębić się w przepisy wynikające z Ustawy o ochronie praw lokatorów. Przygotowaliśmy poradnik dla wynajmujących mieszkania, aby uniknąć ryzyka popełnienia przestępstwa naruszenia miru domowego w wynajmowanym lokalu.

Kiedy właściciel może wejść do mieszkania bez zgody najemcy?

Zgodnie z Art. 10 Ustawy o ochronie praw lokatorów w razie ewentualnej awarii generującej szkody na nieruchomości lub zagrażającej powstaniem takiej szkody lokator ma obowiązek udostępnić lokal mieszkalny właścicielowi w celu usunięcia usterki. W takiej sytuacji wejście właściciela do mieszkania jest w pełni uzasadnione i nie zostaną wobec niego wyciągnięte żadne konsekwencje prawne.

Sytuacje, kiedy nie ma mowy o naruszeniu miru domowego najemcy przez wejście właściciela do lokalu to:

  • wyciek gazu,
  • wyciek wody,
  • pożar,
  • zalanie mieszkania przez sąsiada.

Warto jednak zaznaczyć, że właściciel może legalnie wejść do nieruchomości tylko w obecności straży pożarnej, straży miejskiej albo policji. Dodatkowo po otwarciu lokalu pod nieobecność lokatorów właściciel musi zabezpieczyć mieszkanie tak, aby znajdujące się w nim mienie najemcy nie zostało skradzione lub zniszczone.

A może nie masz czasu na cykliczną weryfikację stanu swojego mieszkania, w którym znajdują się lokatorzy? W takiej sytuacji wybierz usługę zarządzania najmem w HOMtu. Eksperci kompleksowo zajmą się obsługą najmu Twojego mieszkania, a Ty będziesz cieszyć się z regularnych zysków.

Na czym polega naruszenie miru domowego?

Definicja naruszenia miru domowego przez właściciela wynajmowanej nieruchomości jest prosta i brzmi następująco: "Kto wdziera się do cudzego domu, mieszkania, lokalu, pomieszczenia albo ogrodzonego terenu albo wbrew żądaniu osoby uprawnionej miejsca takiego nie opuszcza, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.".

No tak... ale co oznacza próba wejścia do "cudzego" mieszkania, skoro najem nieruchomości nie powoduje przeniesienia praw własności? Mianem cudzego mieszkania nazywamy także lokal wynajęty. Jest w tym pewna logika.

Otóż najemca ma pełne prawo do korzystania z wynajętego mieszkania mimo braku praw własności. To jednak powoduje, że jako właściciel nie możesz już wejść do nieruchomości w dowolnym momencie - przynajmniej nie bez konsekwencji prawnych.

Co grozi za naruszenie miru domowego w wynajmowanym mieszkaniu?

Za naruszenie miru domowego, czyli przez wejście właściciela do mieszkania bez zgody najemcy przewidziane są trzy rodzaje kar: grzywna, ograniczenie wolności oraz pozbawienie wolności do 1 roku.

Co ciekawe, do naruszenia miru domowego dochodzi nie tylko podczas wtargnięcia właściciela do wynajmowanego mieszkania. Taka sytuacja ma też miejsce wtedy, kiedy osoba znajdująca się w nieruchomości nie chce jej dobrowolnie opuścić na żądanie osoby do tego uprawnionej.

Zgodnie z Kodeksem Wykroczeń za naruszenie miru domowego jest przewidziana kara grzywny w wysokości 500 złotych.

Naruszenie miru domowego przez właściciela wynajętego mieszkania - podsumowanie

Jeśli chodzi o naruszenie miru domowego a najem lokalu, powinniśmy pamiętać o tym, że wejście właściciela bez zgody najemcy jest uzasadnione tylko w konkretnych sytuacjach. Najemca ma pełne prawo do tego, aby stosować fizyczne ograniczenia w dostępie do wynajmowanego mieszkania, np. wymienić zamki w drzwiach.

A zatem przed zawarciem umowy najmu mieszkania warto ustalić z najemcami warunki odwiedzin oraz ewentualnej weryfikacji stanu technicznego i wizualnego wynajmowanej nieruchomości. Pamiętajmy jednak, że wchodzimy do mieszkania za zgodą najemcy - nigdy inaczej. W razie pytań zachęcamy do kontaktu z HOMtu - otrzymasz wsparcie merytoryczne i pomoc w zakresie obsługi najmu nieruchomości.

Powiązane artykuły

Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania - kiedy, jak i dlaczego?

Do zakończenia umowy przed czasem wskazanym w dokumencie dochodzi najczęściej wtedy, kiedy najemca dopuści się rażących naruszeń warunków związanych z najmem nieruchomości. Wtedy jako wynajmujący mamy możliwość wypowiedzenia umowy nawet w trybie (prawie) natychmiastowym. A zatem jak napisać wypowiedzenie umowy najmu mieszkania? Przygotowaliśmy poradnik, aby nieco ułatwić kwestie wypowiedzenia najmu zarówno z winy najemcy, jak […]

Zobacz artykuł
Umowa najmu a protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania

Wynajmując mieszkanie, zawsze powinniśmy zadbać o to, aby podczas przekazania lokalu najemcy sporządzić szczegółowy protokół zdawczo-odbiorczy nieruchomości. To niezbędne, aby zabezpieczyć swoje interesy na wypadek sporów z lokatorami albo wystąpieniem zniszczeń, które nie miały miejsca w dniu przekazania mieszkania. Czym jest protokół zdawczo-odbiorczy nieruchomości na wynajem? Z pojęciem protokołu zdawczo-odbiorczego spotykamy się nie tylko podczas […]

Zobacz artykuł
Najem okazjonalny mieszkania - zalety i wady

W Polsce pierwsze umowy najmu okazjonalnego nieruchomości pojawiły się 17 grudnia 2009 roku. Wtedy wprowadzono pierwsze zmiany w Ustawie o ochronie praw lokatorów. Dzięki temu osoby fizyczne bez działalności gospodarczej mogły rozpocząć zarabianie na wynajmie posiadanej nieruchomości bezpieczniej niż dotychczas. Zalety i wady najmu okazjonalnego mieszkania Najem okazjonalny ma zarówno wady, jak i zalety, choć […]

Zobacz artykuł
Jakie błędy popełniają najemcy podczas wynajmu mieszkania?

Masz jedno, dwa, trzy a może więcej nieruchomości, które są przygotowane wyłącznie pod wynajem długo- lub krótkoterminowy? Niezależnie od wybranej formy wynajmowania mieszkania, zawsze warto wiedzieć, jakie kategoryczne błędy popełniają potencjalni najemcy. Niekiedy zdarza się, że rażące naruszenia warunków umowy prowadzą do jej rozwiązania i wielu innych nieprzyjemności. Czego nie powinien robić najemca? Każdy inwestor […]

Zobacz artykuł
Jak ustalić wysokość czynszu? Wynajem mieszkania w praktyce

Chcesz wynająć mieszkanie, ale nie wiesz jak i za ile? Na szczęście możesz skorzystać z profesjonalnego wsparcia ekspertów HOMtu. Zajmujemy się zarządzaniem najmem nieruchomości. Dzięki temu Ty zarabiasz dodatkowe pieniądze i możesz swobodnie wynajmować swoje mieszkanie. Zobacz, jak oszacować cenę wynajmu nieruchomości, aby Twoja oferta nie była abstrakcyjna względem aktualnej sytuacji na rynku. Co wpływa […]

Zobacz artykuł
Awaria w wynajmowanym mieszkaniu - kto pokrywa koszty?

Wynajmowanie mieszkania własnościowego zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, że nieodpowiedzialny lokator doprowadzi do poważnych zniszczeń ścian, sprzętu i wyposażenia całej nieruchomości. Oczywiście, że najem krótkoterminowy i długoterminowy zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem po stronie właściciela mieszkania. Musisz liczyć się z tym, że po każdej zakończonej umowie potrzebne będą przynajmniej drobne naprawy lub wymiana […]

Zobacz artykuł
Przejdź do bloga

Szybkie przejście do najważniejszych usług:

Firma HOMtu® jako jeden z nielicznych podmiotów na polskim rynku zajmuje się zarządzaniem najmem mieszkań i lokali usługowych na zlecenie, a także sprzedażą nieruchomości. Stworzyliśmy rozbudowaną sieć partnerską o jasnych zasadach współpracy. Nasza marka cieszy się dużym uznaniem klientów, a liczne sukcesy branżowe potwierdzają nasze kompetencje i doświadczenie. Zapraszamy do kontaktu!
Polityka prywatności i plików cookies
NAWIGACJA STRONY
KONTAKT Z NAMI
Kontakt
Wyślij zapytanie poprzez formularz kontaktowy, zadzwoń lub umów spotkanie z ekspertami HOMtu®.
Wszystkie prawa zastrzeżone 2022.
PROJEKT: