Jesteśmy jedną z pierwszych firm w Polsce, które skupiają się na kompleksowym zarządzaniu najmem. Chcesz szybko sprzedać lub bezpiecznie wynajmować swoją nieruchomość? Na tym właśnie polega nasza praca.

Najem okazjonalny mieszkania - zalety i wady

9 marca, 2024
Podsumowanie
W przypadku zawarcia umowy najmu okazjonalnego z nowymi lokatorami zyskujesz przede wszystkim maksimum bezpieczeństwa w sytuacji, kiedy najemcy okazaliby się nieodpowiedzialni. W razie potrzeby zawsze masz możliwość eksmisji do lokalu wskazanego przez najemcę, dzięki czemu nieuczciwe osoby nie będą zajmować Twojej nieruchomości i blokować możliwości zarabiania na wynajmowaniu mieszkania.

W Polsce pierwsze umowy najmu okazjonalnego nieruchomości pojawiły się 17 grudnia 2009 roku. Wtedy wprowadzono pierwsze zmiany w Ustawie o ochronie praw lokatorów. Dzięki temu osoby fizyczne bez działalności gospodarczej mogły rozpocząć zarabianie na wynajmie posiadanej nieruchomości bezpieczniej niż dotychczas.

Zalety i wady najmu okazjonalnego mieszkania

Najem okazjonalny ma zarówno wady, jak i zalety, choć tych drugich jest zdecydowanie więcej. Zanim zdecydujesz się na taką formę prawną wynajęcia swojego mieszkania, apartamentu czy nawet domu, koniecznie poznaj kluczowe atuty i zagrożenia płynące z podpisania takiej umowy.

Zalety

  • łatwiejsze egzekwowanie swoich praw do lokalu w przypadku eksmisji lokatora,
  • brak problemów z lokatorami niewywiązującymi się z płatności,
  • maksimum bezpieczeństwa wynajmu mieszkania pod kątem prawnym,
  • wysoki poziom ochrony przed nieuczciwymi lokatorami.

Wady

  • możemy zerwać umowę przed czasem tylko wtedy, kiedy najemca rażąco naruszy jej warunki,
  • konieczność posiadania lokalu zastępczego przez najemcę, czyli poręczyciela,
  • ograniczona liczba najemców - nie każdy jest w stanie przygotować oświadczenie o posiadaniu innego lokalu w razie konieczności opuszczenia tego wynajmowanego.

Przeczytaj także: Jak powinna przebiegać weryfikacja najemcy mieszkania?

Zasady najmu okazjonalnego - co może najemca, a co właściciel mieszkania?

Jeśli chcemy przygotować dla najemcy umowę najmu okazjonalnego, musimy pamiętać o kilku warunkach, które umożliwiają zawarcie takiej umowy. Ten rodzaj formy prawnej, czyli najem okazjonalny wymaga przede wszystkim, aby właściciel miał pełne prawa do wynajmowanej nieruchomości. To oznacza, że lokal musi zostać wynajęty w całości.

Dodatkowe warunki związane z przygotowaniem oferty najmu okazjonalnego mieszkania to:

  • właściciel nieruchomości musi być osobą fizyczną,
  • najem nie może trwać dłużej niż 10 lat od dnia zawarcia umowy,
  • lokal przeznaczony na wynajem okazjonalny musi być stworzony wyłącznie do celów mieszkalnych.

Najważniejszy warunek do spełnienia pojawia się jednak po stronie potencjalnego najemcy. Osoba, która chce podpisać umowę najmu okazjonalnego z właścicielem mieszkania, jest zobligowana do przedstawienia oświadczenia od właściciela innej nieruchomości, w której najemca będzie mógł zamieszkać, np. w razie zerwania umowy lub jej wygaśnięcia.

Zawarcie umowy najmu okazjonalnego to przede wszystkim dobre zabezpieczenie własnych interesów, jeśli wynajmujemy swoją nieruchomość. Dzięki temu zyskujemy szerszy wachlarz rozwiązań w sytuacjach, kiedy dochodzi do nieporozumień z lokatorami i zachodzi konieczność eksmisji.

Jak wygląda umowa najmu okazjonalnego?

Umowa o najem okazjonalny mieszkania zawsze jest przygotowywana w dwóch egzemplarzach. Każda ze stron musi otrzymać swoją kopię, na której będą widniały czytelne podpisy osób fizycznych. Choć samą umowę można przygotować na własną rękę, to jednak po dopełnieniu formalności najemca musi udać się do notariusza wraz z umową, aby sporządzić oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się eksmisji do innego lokalu zastępczego wskazanego w dokumencie.

To ważne! Po podpisaniu umowy właściciel mieszkania ma 14 dni na zgłoszenie najmu okazjonalnego do urzędu skarbowego.

W przypadku umowy najmu okazjonalnego dokument wygląda raczej standardowo. Musimy w nim umieścić tytuł, datę i miejsce zawarcia umowy. Dodatkowe informacje niezbędne do wynajęcia mieszkania to: dane osobowe każdej ze stron, określenie przedmiotu najmu i czasu trwania umowy, a także kwestii związanych z wypowiedzeniem najmu okazjonalnego.

Wypowiedzenie umowy najmu okazjonalnego

Warunki wypowiedzenia umowy najmu okazjonalnego są proste. Jako wynajmujący nieruchomość możesz wypowiedzieć umowę i zażądać eksmisji lokatora, ale tylko wtedy, kiedy ten rażąco narusza warunki najmu okazjonalnego.

Sytuacje, kiedy możesz zażądać opuszczenia wynajmowanego lokalu przez najemcę to:

  • wykorzystywanie nieruchomości w sposób niezgodny z ustaleniami umownymi,
  • niszczenie lokalu,
  • niewywiązywanie się z obowiązku dbałości o stan techniczny i wizualny wynajmowanej nieruchomości,
  • opóźnienia w płatności czynszu i opłat eksploatacyjnych przekraczające okres trzech czynszów.

W pierwszej kolejności możemy porozmawiać z lokatorem i poprosić o dostosowanie się do warunków umowy. Kiedy takie działania nie przynoszą skutków, możemy wypowiedzieć umowę i zażądać opróżnienia i wydania lokalu w takim samym stanie, w jakim ten został przekazaniu w dniu podpisania umowy z najemcą.

Poznaj prawa i obowiązki wynajmującego mieszkanie. Więcej przeczytasz na naszym blogu!

Powiązane artykuły

Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania - kiedy, jak i dlaczego?

Do zakończenia umowy przed czasem wskazanym w dokumencie dochodzi najczęściej wtedy, kiedy najemca dopuści się rażących naruszeń warunków związanych z najmem nieruchomości. Wtedy jako wynajmujący mamy możliwość wypowiedzenia umowy nawet w trybie (prawie) natychmiastowym. A zatem jak napisać wypowiedzenie umowy najmu mieszkania? Przygotowaliśmy poradnik, aby nieco ułatwić kwestie wypowiedzenia najmu zarówno z winy najemcy, jak […]

Zobacz artykuł
Umowa najmu a protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania

Wynajmując mieszkanie, zawsze powinniśmy zadbać o to, aby podczas przekazania lokalu najemcy sporządzić szczegółowy protokół zdawczo-odbiorczy nieruchomości. To niezbędne, aby zabezpieczyć swoje interesy na wypadek sporów z lokatorami albo wystąpieniem zniszczeń, które nie miały miejsca w dniu przekazania mieszkania. Czym jest protokół zdawczo-odbiorczy nieruchomości na wynajem? Z pojęciem protokołu zdawczo-odbiorczego spotykamy się nie tylko podczas […]

Zobacz artykuł
Naruszenie miru domowego najemcy przez właściciela mieszkania

W jaki sposób możemy kontrolować stan naszej nieruchomości w ramach umowy najmu, skoro wejście do mieszkania bez zgody najemcy jest niemożliwe? Aby nieco rozjaśnić tę kwestię, musimy zagłębić się w przepisy wynikające z Ustawy o ochronie praw lokatorów. Przygotowaliśmy poradnik dla wynajmujących mieszkania, aby uniknąć ryzyka popełnienia przestępstwa naruszenia miru domowego w wynajmowanym lokalu. Kiedy […]

Zobacz artykuł
Jakie błędy popełniają najemcy podczas wynajmu mieszkania?

Masz jedno, dwa, trzy a może więcej nieruchomości, które są przygotowane wyłącznie pod wynajem długo- lub krótkoterminowy? Niezależnie od wybranej formy wynajmowania mieszkania, zawsze warto wiedzieć, jakie kategoryczne błędy popełniają potencjalni najemcy. Niekiedy zdarza się, że rażące naruszenia warunków umowy prowadzą do jej rozwiązania i wielu innych nieprzyjemności. Czego nie powinien robić najemca? Każdy inwestor […]

Zobacz artykuł
Jak ustalić wysokość czynszu? Wynajem mieszkania w praktyce

Chcesz wynająć mieszkanie, ale nie wiesz jak i za ile? Na szczęście możesz skorzystać z profesjonalnego wsparcia ekspertów HOMtu. Zajmujemy się zarządzaniem najmem nieruchomości. Dzięki temu Ty zarabiasz dodatkowe pieniądze i możesz swobodnie wynajmować swoje mieszkanie. Zobacz, jak oszacować cenę wynajmu nieruchomości, aby Twoja oferta nie była abstrakcyjna względem aktualnej sytuacji na rynku. Co wpływa […]

Zobacz artykuł
Awaria w wynajmowanym mieszkaniu - kto pokrywa koszty?

Wynajmowanie mieszkania własnościowego zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, że nieodpowiedzialny lokator doprowadzi do poważnych zniszczeń ścian, sprzętu i wyposażenia całej nieruchomości. Oczywiście, że najem krótkoterminowy i długoterminowy zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem po stronie właściciela mieszkania. Musisz liczyć się z tym, że po każdej zakończonej umowie potrzebne będą przynajmniej drobne naprawy lub wymiana […]

Zobacz artykuł
Przejdź do bloga

Szybkie przejście do najważniejszych usług:

Firma HOMtu® jako jeden z nielicznych podmiotów na polskim rynku zajmuje się zarządzaniem najmem mieszkań i lokali usługowych na zlecenie, a także sprzedażą nieruchomości. Stworzyliśmy rozbudowaną sieć partnerską o jasnych zasadach współpracy. Nasza marka cieszy się dużym uznaniem klientów, a liczne sukcesy branżowe potwierdzają nasze kompetencje i doświadczenie. Zapraszamy do kontaktu!
Polityka prywatności i plików cookies
NAWIGACJA STRONY
KONTAKT Z NAMI
Kontakt
Wyślij zapytanie poprzez formularz kontaktowy, zadzwoń lub umów spotkanie z ekspertami HOMtu®.
Wszystkie prawa zastrzeżone 2022.
PROJEKT: