Jesteśmy jedną z pierwszych firm w Polsce, które skupiają się na kompleksowym zarządzaniu najmem. Chcesz szybko sprzedać lub bezpiecznie wynajmować swoją nieruchomość? Na tym właśnie polega nasza praca.

Jak ustalić wysokość czynszu? Wynajem mieszkania w praktyce

29 lutego, 2024
Podsumowanie
Rzetelna wycena miesięcznych opłat z racji wynajmu nieruchomości jest niezbędna, abyśmy mogli przygotować przejrzystą ofertę dla potencjalnych lokatorów. To ważne, aby wszystkie koszty ponoszone przez najemców zostały uwzględnione w proponowanej umowie najmu. Dzięki temu jako właściciel mieszkania możesz ubiegać się o terminowe płatności pod rygorem rozwiązania zawartej wcześniej umowy.

Chcesz wynająć mieszkanie, ale nie wiesz jak i za ile? Na szczęście możesz skorzystać z profesjonalnego wsparcia ekspertów HOMtu. Zajmujemy się zarządzaniem najmem nieruchomości. Dzięki temu Ty zarabiasz dodatkowe pieniądze i możesz swobodnie wynajmować swoje mieszkanie. Zobacz, jak oszacować cenę wynajmu nieruchomości, aby Twoja oferta nie była abstrakcyjna względem aktualnej sytuacji na rynku.

Co wpływa na kwotę miesięcznego najmu nieruchomości?

Jest wiele czynników, które mocno rzutują na wysokość miesięcznych opłat z tytułu umowy najmu. Jeśli masz kilka mieszkań na wynajem, zawsze musisz przygotować wycenę krok po kroku indywidualnie dla każdej nieruchomości. W przeciwnym razie może okazać się, że w ramach oferty wynajmu zaproponujesz zbyt niskie opłaty lub zbyt wysokie, a wtedy zainteresowanie Twoją nieruchomością będzie zerowe.

Przygotowaliśmy listę aż 5 czynników, które są istotne podczas wyceny swojego mieszkania, a dokładniej wysokości naliczanego co miesiąc czynszu. Zobacz też nasz poradnik, jak poprawić atrakcyjność mieszkania na wynajem. W jednym miejscu znajdziesz wiele przydatnych wskazówek, które pomogą Ci zwiększyć wartość nieruchomości i tym samym naliczać wyższe koszty z tytułu płatności czynszu lub kaucji.

Lokalizacja nieruchomości

Podstawowym czynnikiem, który musisz przeanalizować podczas wyceny lokalu mieszkalnego na wynajem, jest lokalizacja. Jeśli masz luksusową kawalerkę w ścisłym centrum dużego miasta, np. w Warszawie, wtedy masz znacznie szerszy wachlarz propozycji cenowych. Takie nieruchomości cieszą się ogromnym zainteresowaniem, a to powoduje, że za swoje mieszkanie do wynajęcia otrzymasz atrakcyjniejszą kwotę.

Aby Twoje mieszkanie na wynajem było jak najatrakcyjniejsze dla potencjalnych lokatorów, zawsze inwestuj w konkretny rodzaj nieruchomości. Istotne czynniki wpływające na wyższą cenę, którą zapłaci potencjalny najemca to:

  • dostęp do komunikacji miejskiej,
  • bliskość centrum handlowego, aptek, siłowni,
  • niedaleka odległość od przedszkoli lub szkół.

Warto pamiętać, że mieszkanie na wynajem powinno być atrakcyjne dla potencjalnego najemcy. Głównie dlatego powinniśmy dbać o to, aby przygotowywana oferta wynajmu mieszkania była dostosowana do preferencji lokatorów np. pod kątem ceny, lokalizacji oraz udogodnień proponowanych na miejscu.

Udogodnienia i wyposażenie mieszkania

Drugi czynnik, który koniecznie trzeba przeanalizować podczas ustalania ceny wynajmu mieszkania to dostępne wyposażenie. Jeśli mieszkanie jest w pełni umeblowane, wyposażone w nowoczesny sprzęt przeznaczony do użytku lokatorów - wtedy cena czynszu naliczanego po stronie najemcy może być wyższa.

Im lepsze wyposażenie mieszkania, tym więcej zarobisz na wynajmie takiej nieruchomości - to proste. Dodatkowym czynnikiem rzutującym na pobieraną kwotę czynszu są udogodnienia dostępne na miejscu. W przypadku mieszkań to m.in. siłownia osiedlowa dla mieszkanców, basen, prywatny parking, komórka lokatorska w cenie czynszu.

Standard wykończenia

Twoje zyski z najmu okazjonalnego, krótkoterminowego lub długoterminowego zawsze będą uzależnione od tego, na jaki standard wykończenia postawisz podczas przygotowywania mieszkania dla lokatorów. Nienaganna estetyka wnętrz, nowoczesne wyposażenie oraz materiały wykończeniowe wysokiej jakości to tylko kilka czynników, które pozwolą Ci realnie zwiększyć kwotę zysków z wynajmu swojego mieszkania.

Opłaty eksploatacyjne

Czynsz najmu to kwota, która jest zyskiem właściciela mieszkania. W tym przypadku kwota jest indywidualnie ustalana przez wynajmującego na podstawie np. analizy rynku, poziomu zainteresowania najmem, a także kilku innych (wymienionych powyżej) czynników.

Do kwoty czynszu trzeba też doliczyć koszty związane z opłatami eksploatacyjnymi, czyli: prąd, gaz, woda, ścieki, wywóz śmieci, a nawet internet w mieszkaniu. Potencjalni lokatorzy zawsze powinni zostać poinformowani podczas zawierania umowy najmu o tym, ile wynoszą opłaty eksploatacyjne.

Wbrew pozorom opłaty eksploatacyjne mogą mocno rzutować na to, ile zarobisz na wynajmie nieruchomości. Jeśli opłaty bieżące są wysokie, wtedy nie masz tak dużej przestrzeni do podniesienia stawki czynszu. W przeciwnym razie zbyt duża kwota zniechęciłaby potencjalnych najemców do podpisania umowy.

Podatek od najmu mieszkania

W Polsce podatek od wynajmu mieszkania jest rozliczany ryczałtowo i wynosi odpowiednio 8,5% do kwoty 100 tys. złotych oraz 12,5% dla wyższych kwot przychodu. Jako wynajmujący jesteś zobligowany do tego, aby pokryć wszystkie koszty podatkowe i odprowadzić należną składkę do urzędu skarbowego. Oczywiście podczas ustalania miesięcznej ceny wynajmu mieszkania zawsze warto uwzględnić koszty podatkowe. Dzięki temu łatwiej doszacujesz kwotę, która pozwoli Ci na osiągnięcie zadowalającego pułapu dochodu.

Całkowite koszty wynajmu mieszkania - co to znaczy? Podsumowanie

Na całkowitą cenę wynajmu mieszkania składa się kilka czynników: czynsz, opłaty eksploatacyjne, płatności do spółdzielni, wspólnoty lub zarządcy oraz rachunki za media. Z punktu widzenia biznesowego najistotniejsza jest kwota czynszu, która stanowi dochód dla właściciela nieruchomości.

Pamiętaj jednak, aby dokładnie przeanalizować rynkową wartość nieruchomości pod kątem wynajmu. Jeśli nie wykonasz swego rodzaju audytu, prawdopodobnie kwota czynszu zaproponowana w ofercie dla najemców nie będzie adekwatna do sytuacji rynkowej i oczekiwań potencjalnych lokatorów.

Powiązane artykuły

Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania - kiedy, jak i dlaczego?

Do zakończenia umowy przed czasem wskazanym w dokumencie dochodzi najczęściej wtedy, kiedy najemca dopuści się rażących naruszeń warunków związanych z najmem nieruchomości. Wtedy jako wynajmujący mamy możliwość wypowiedzenia umowy nawet w trybie (prawie) natychmiastowym. A zatem jak napisać wypowiedzenie umowy najmu mieszkania? Przygotowaliśmy poradnik, aby nieco ułatwić kwestie wypowiedzenia najmu zarówno z winy najemcy, jak […]

Zobacz artykuł
Umowa najmu a protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania

Wynajmując mieszkanie, zawsze powinniśmy zadbać o to, aby podczas przekazania lokalu najemcy sporządzić szczegółowy protokół zdawczo-odbiorczy nieruchomości. To niezbędne, aby zabezpieczyć swoje interesy na wypadek sporów z lokatorami albo wystąpieniem zniszczeń, które nie miały miejsca w dniu przekazania mieszkania. Czym jest protokół zdawczo-odbiorczy nieruchomości na wynajem? Z pojęciem protokołu zdawczo-odbiorczego spotykamy się nie tylko podczas […]

Zobacz artykuł
Najem okazjonalny mieszkania - zalety i wady

W Polsce pierwsze umowy najmu okazjonalnego nieruchomości pojawiły się 17 grudnia 2009 roku. Wtedy wprowadzono pierwsze zmiany w Ustawie o ochronie praw lokatorów. Dzięki temu osoby fizyczne bez działalności gospodarczej mogły rozpocząć zarabianie na wynajmie posiadanej nieruchomości bezpieczniej niż dotychczas. Zalety i wady najmu okazjonalnego mieszkania Najem okazjonalny ma zarówno wady, jak i zalety, choć […]

Zobacz artykuł
Naruszenie miru domowego najemcy przez właściciela mieszkania

W jaki sposób możemy kontrolować stan naszej nieruchomości w ramach umowy najmu, skoro wejście do mieszkania bez zgody najemcy jest niemożliwe? Aby nieco rozjaśnić tę kwestię, musimy zagłębić się w przepisy wynikające z Ustawy o ochronie praw lokatorów. Przygotowaliśmy poradnik dla wynajmujących mieszkania, aby uniknąć ryzyka popełnienia przestępstwa naruszenia miru domowego w wynajmowanym lokalu. Kiedy […]

Zobacz artykuł
Jakie błędy popełniają najemcy podczas wynajmu mieszkania?

Masz jedno, dwa, trzy a może więcej nieruchomości, które są przygotowane wyłącznie pod wynajem długo- lub krótkoterminowy? Niezależnie od wybranej formy wynajmowania mieszkania, zawsze warto wiedzieć, jakie kategoryczne błędy popełniają potencjalni najemcy. Niekiedy zdarza się, że rażące naruszenia warunków umowy prowadzą do jej rozwiązania i wielu innych nieprzyjemności. Czego nie powinien robić najemca? Każdy inwestor […]

Zobacz artykuł
Awaria w wynajmowanym mieszkaniu - kto pokrywa koszty?

Wynajmowanie mieszkania własnościowego zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, że nieodpowiedzialny lokator doprowadzi do poważnych zniszczeń ścian, sprzętu i wyposażenia całej nieruchomości. Oczywiście, że najem krótkoterminowy i długoterminowy zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem po stronie właściciela mieszkania. Musisz liczyć się z tym, że po każdej zakończonej umowie potrzebne będą przynajmniej drobne naprawy lub wymiana […]

Zobacz artykuł
Przejdź do bloga

Szybkie przejście do najważniejszych usług:

Firma HOMtu® jako jeden z nielicznych podmiotów na polskim rynku zajmuje się zarządzaniem najmem mieszkań i lokali usługowych na zlecenie, a także sprzedażą nieruchomości. Stworzyliśmy rozbudowaną sieć partnerską o jasnych zasadach współpracy. Nasza marka cieszy się dużym uznaniem klientów, a liczne sukcesy branżowe potwierdzają nasze kompetencje i doświadczenie. Zapraszamy do kontaktu!
Polityka prywatności i plików cookies
NAWIGACJA STRONY
KONTAKT Z NAMI
Kontakt
Wyślij zapytanie poprzez formularz kontaktowy, zadzwoń lub umów spotkanie z ekspertami HOMtu®.
Wszystkie prawa zastrzeżone 2022.
PROJEKT: