Jesteśmy jedną z pierwszych firm w Polsce, które skupiają się na kompleksowym zarządzaniu najmem. Chcesz szybko sprzedać lub bezpiecznie wynajmować swoją nieruchomość? Na tym właśnie polega nasza praca.

Jakie błędy popełniają najemcy podczas wynajmu mieszkania?

3 marca, 2024
Podsumowanie
Ten poradnik dedykujemy zarówno właścicielom, którzy wystawiają swój lokal mieszkalny na rynku nieruchomości, jak i najemcom, którzy nie do końca wiedzą, w jaki sposób bezpiecznie i bezkonfliktowo korzystać z udostępnionego lokalu w ramach umowy najmu. Przejdź dalej i poznaj kilka popularnych błędów, jakich dopuszczają się najemcy.

Masz jedno, dwa, trzy a może więcej nieruchomości, które są przygotowane wyłącznie pod wynajem długo- lub krótkoterminowy? Niezależnie od wybranej formy wynajmowania mieszkania, zawsze warto wiedzieć, jakie kategoryczne błędy popełniają potencjalni najemcy. Niekiedy zdarza się, że rażące naruszenia warunków umowy prowadzą do jej rozwiązania i wielu innych nieprzyjemności.

Czego nie powinien robić najemca?

Każdy inwestor na rynku nieruchomości choć raz w życiu spotkał się z niefrasobliwymi lokatorami, przez których umowa najmu przyniosła same straty i sporo stresu. Zarówno najem okazjonalny, jak i klasyczny wynajem nieruchomości na długi termin niesie ze sobą pewne ryzyko, że potencjalny najemca nie dostosuje się do proponowanych warunków w umowie najmu.

Na szczęście problemy związane z weryfikacją najemców, dopełnieniem formalności oraz cyklicznymi odwiedzinami lokatorów może przejąć zewnętrzna firma - HOMtu. Kompleksowo zajmiemy się zarządzaniem najmem nieruchomości, aby odciążyć właściciela z formalności i stresu, jednocześnie generując jak największe zyski z tytułu najmu mieszkania lub domu.

Przejdźmy jednak do meritum i zobaczmy, jakie są najczęściej popełniane błędy przez najemców - nawet jeszcze przed podpisaniem umowy najmu mieszkania.

1. Brak weryfikacji warunków umowy najmu mieszkania

To podstawowy błąd, jaki popełniają potencjalni najemcy. Najczęściej powodem takiej sytuacji jest brak doświadczenia lub zbędny pośpiech w poszukiwaniu mieszkania na wynajem. Niekiedy zdarza się, że podpisana umowa najmu okazjonalnego finalnie okazuje się nadmiernym obciążeniem dla budżetu domowego najemcy. Wtedy pojawiają się pierwsze problemy z płatnościami czynszu i opłat eksploatacyjnych.

Jeśli wynajmujesz swoje mieszkanie, możesz zadbać jednocześnie o interesy obu stron. Kiedy przedstawisz potencjalnym lokatorom wszystkie warunki ewentualnego podpisania umowy na mieszkanie do wynajęcia, unikniesz późniejszych sporów lub problemu z odzyskaniem należnej kwoty czynszu za użytkowanie nieruchomości.

Zobacz też: Prawa i obowiązki wynajmującego mieszkanie.

2. Sprowadzenie dodatkowego lokatora bez poinformowania właściciela

Umowa najmu najczęściej jasno wskazuje na to, kto może regularnie przebywać w nieruchomości. Najemca nie ma prawa do tego, aby podnajmować nieruchomość innym osobom lub sprowadzać dodatkowych lokatorów bez wiedzy właściciela. Takie działania mogą skutkować natychmiastowym wypowiedzeniem umowy najmu mieszkania - oczywiście zgodnie z przepisami Ustawy o ochronie praw lokatorów.

Jeśli przygotowujesz ogłoszenie o wynajmie swojego mieszkania, zamieść w ofercie informacje o warunkach najmu i ewentualnych konsekwencjach niedostosowania się do podpisanej umowy. Zminimalizujesz w ten sposób ryzyko sprzeczek, a także uczulisz lokatorów, że nie powinni popełniać tego typu błędów.

3. Niezrozumienie kwestii związanych z odpowiedzialnością za wynajmowanie mieszkanie

Bardzo często zdarza się, że w ramach najmu lokalu mieszkalnego lokatorzy nie zdają sobie sprawy z tego, że przejmują odpowiedzialność za stan techniczny oraz wizualny danej nieruchomości, czyli całego mieszkania wraz z wyposażeniem. To często skutkuje licznymi zniszczeniami i pogorszeniem stanu mieszkania w okresie najmu.

Kolejne skutki to przede wszystkim zatrzymanie pobranej kaucji przez wynajmującego mieszkanie. Takie działania często spotykają się ze sporem po stronie najemców, aczkolwiek jeśli masz legalnie podpisaną umowę - wtedy działasz w 100% zgodnie z prawem jako właściciel wynajmowanej nieruchomości.

4. Ignorowanie regulaminu osiedla lub budynku

Kategoryczny błąd najemców, który może grozić nawet eksmisja to niedostosowanie się do regulaminów obowiązujących w danym miejscu zamieszkania. Nieodpowiedzialni najemcy często dopuszczają się takich działań, jak np. palenie grilla na balkonie, co jest kategorycznie zabronione w blokach mieszkalnych.

Kiedy taki incydent zostanie zgłoszony do spółdzielni, właściciel mieszkania otrzyma upomnienie, a to skutkuje też konsekwencjami po stronie najemcy. Jeśli problem tego typu pojawia się po raz pierwszy, wtedy wystarczy poprosić najemcę o zaprzestanie takich działań i zapoznanie się z regulaminem osiedla. W przypadku nagminnego łamania zasad konieczne jest podjęcie stosownych kroków zgodnych z przepisami prawa.

Najczęstsze błędy związane z najmem mieszkania - podsumowanie

Jest naprawdę wiele formalności związanych z najmem nieruchomości. Niektórych błędów można uniknąć w prosty sposób - wystarczy powierzyć zarządzanie najmem zewnętrznej firmie, np. HOMtu. Jeśli chodzi o typowe błędy popełniane przez najemców... na to nie mamy już większego wpływu. 

Wystarczy jednak rzetelna weryfikacja potencjalnych lokatorów, aby ocenić poziom ryzyka jeszcze przed zawarciem umowy najmu. Dzięki temu wynajem mieszkania odbywa się bez zbędnych sporów i problemów związanych z rozliczeniami lub łamaniem warunków podpisanej umowy.

Powiązane artykuły

Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania - kiedy, jak i dlaczego?

Do zakończenia umowy przed czasem wskazanym w dokumencie dochodzi najczęściej wtedy, kiedy najemca dopuści się rażących naruszeń warunków związanych z najmem nieruchomości. Wtedy jako wynajmujący mamy możliwość wypowiedzenia umowy nawet w trybie (prawie) natychmiastowym. A zatem jak napisać wypowiedzenie umowy najmu mieszkania? Przygotowaliśmy poradnik, aby nieco ułatwić kwestie wypowiedzenia najmu zarówno z winy najemcy, jak […]

Zobacz artykuł
Umowa najmu a protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania

Wynajmując mieszkanie, zawsze powinniśmy zadbać o to, aby podczas przekazania lokalu najemcy sporządzić szczegółowy protokół zdawczo-odbiorczy nieruchomości. To niezbędne, aby zabezpieczyć swoje interesy na wypadek sporów z lokatorami albo wystąpieniem zniszczeń, które nie miały miejsca w dniu przekazania mieszkania. Czym jest protokół zdawczo-odbiorczy nieruchomości na wynajem? Z pojęciem protokołu zdawczo-odbiorczego spotykamy się nie tylko podczas […]

Zobacz artykuł
Najem okazjonalny mieszkania - zalety i wady

W Polsce pierwsze umowy najmu okazjonalnego nieruchomości pojawiły się 17 grudnia 2009 roku. Wtedy wprowadzono pierwsze zmiany w Ustawie o ochronie praw lokatorów. Dzięki temu osoby fizyczne bez działalności gospodarczej mogły rozpocząć zarabianie na wynajmie posiadanej nieruchomości bezpieczniej niż dotychczas. Zalety i wady najmu okazjonalnego mieszkania Najem okazjonalny ma zarówno wady, jak i zalety, choć […]

Zobacz artykuł
Naruszenie miru domowego najemcy przez właściciela mieszkania

W jaki sposób możemy kontrolować stan naszej nieruchomości w ramach umowy najmu, skoro wejście do mieszkania bez zgody najemcy jest niemożliwe? Aby nieco rozjaśnić tę kwestię, musimy zagłębić się w przepisy wynikające z Ustawy o ochronie praw lokatorów. Przygotowaliśmy poradnik dla wynajmujących mieszkania, aby uniknąć ryzyka popełnienia przestępstwa naruszenia miru domowego w wynajmowanym lokalu. Kiedy […]

Zobacz artykuł
Jak ustalić wysokość czynszu? Wynajem mieszkania w praktyce

Chcesz wynająć mieszkanie, ale nie wiesz jak i za ile? Na szczęście możesz skorzystać z profesjonalnego wsparcia ekspertów HOMtu. Zajmujemy się zarządzaniem najmem nieruchomości. Dzięki temu Ty zarabiasz dodatkowe pieniądze i możesz swobodnie wynajmować swoje mieszkanie. Zobacz, jak oszacować cenę wynajmu nieruchomości, aby Twoja oferta nie była abstrakcyjna względem aktualnej sytuacji na rynku. Co wpływa […]

Zobacz artykuł
Awaria w wynajmowanym mieszkaniu - kto pokrywa koszty?

Wynajmowanie mieszkania własnościowego zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, że nieodpowiedzialny lokator doprowadzi do poważnych zniszczeń ścian, sprzętu i wyposażenia całej nieruchomości. Oczywiście, że najem krótkoterminowy i długoterminowy zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem po stronie właściciela mieszkania. Musisz liczyć się z tym, że po każdej zakończonej umowie potrzebne będą przynajmniej drobne naprawy lub wymiana […]

Zobacz artykuł
Przejdź do bloga

Szybkie przejście do najważniejszych usług:

Firma HOMtu® jako jeden z nielicznych podmiotów na polskim rynku zajmuje się zarządzaniem najmem mieszkań i lokali usługowych na zlecenie, a także sprzedażą nieruchomości. Stworzyliśmy rozbudowaną sieć partnerską o jasnych zasadach współpracy. Nasza marka cieszy się dużym uznaniem klientów, a liczne sukcesy branżowe potwierdzają nasze kompetencje i doświadczenie. Zapraszamy do kontaktu!
Polityka prywatności i plików cookies
NAWIGACJA STRONY
KONTAKT Z NAMI
Kontakt
Wyślij zapytanie poprzez formularz kontaktowy, zadzwoń lub umów spotkanie z ekspertami HOMtu®.
Wszystkie prawa zastrzeżone 2022.
PROJEKT: