Wynajmowanie mieszkania własnościowego zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, że nieodpowiedzialny lokator doprowadzi do poważnych zniszczeń ścian, sprzętu i wyposażenia całej nieruchomości. Oczywiście, że najem krótkoterminowy i długoterminowy zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem po stronie właściciela mieszkania. Musisz liczyć się z tym, że po każdej zakończonej umowie potrzebne będą przynajmniej drobne naprawy lub wymiana wyeksploatowanego sprzętu na nowy.
Kto płaci za naprawę szkód w wynajmowanym mieszkaniu - najemca czy wynajmujący?
Odpowiedzialność za dokonywanie napraw w lokalu zawsze powinna być jasno wskazana w umowie najmu nieruchomości. To podstawa, jeśli chcesz uniknąć późniejszych nieporozumień i utrzymać swoją nieruchomość w nienagannym stanie.
Zgodnie z aktualnymi przepisami wynikającymi z Ustawy o ochronie praw lokatorów zarówno wynajmujący, jak i najemca są zobligowani do tego, by utrzymywać nieruchomość w należytym stanie technicznym oraz wizualnym.
Wyjątek stanowią sytuacje, kiedy zniszczenia lub usterki wynikają z winy najemcy, np. nieprawidłowej eksploatacji płyty indukcyjnej lub piekarnika.
Jeśli potrzebujesz więcej informacji o prawach i obowiązkach wynajmującego mieszkanie, przejrzyj naszego bloga. W jednym miejscu znajdziesz wszystkie kluczowe informacje, które pomogą Ci ocenić, kiedy będziesz zobowiązany do wykonania napraw w wynajmowanej nieruchomości.
Obowiązki najemcy w zakresie pokrycia kosztów napraw
Oczywiście szczegółowy zakres obowiązków najemcy w zakresie realizowania napraw i pokrycia kosztów tego typu działań należy uwzględnić w podpisywanej umowie najmu. W przypadku gdy nie zostało to wskazanie w umowie, najemca może próbować unikać odpowiedzialności za wyrządzone szkody.
Podstawowe obowiązki najemcy w zakresie napraw, konserwacji i pokrycia kosztów takich działań to:
- naprawa stolarki okiennej i drzwiowej,
- serwisowanie i konserwacja wyposażenia mieszkania, np. sprzętu RTV i AGD,
- zabezpieczenie instalacji elektrycznej oraz wymiana przewodów, które uległy uszkodzeniu,
- malowanie albo tapetowanie ścian i sufitów w razie uszkodzeń,
- usuwanie niedrożności w pionach kanalizacyjnych.
Awarie w wynajmowanych mieszkaniach mogą zdarzyć się zawsze. Często bywa tak, że na uszkodzenie sprzętu kuchennego albo zwykłej pralki nie ma wpływu ani najemca, ani wynajmujący. W takich sytuacjach warto sięgnąć do podpisanej umowy najmu nieruchomości, w której powinny znaleźć się szczegółowe zapiski dotyczące tego, kto odpowiada za naprawę lub zakup nowego sprzętu w razie awarii.
Dodatkowym zabezpieczeniem interesów wynajmującego jest kaucja w umowie najmu mieszkania. To podstawowa forma zabezpieczenia swoich interesów, która w połączeniu z polisą ubezpieczenia nieruchomości daje nam maksymalną ochronę - nawet w razie poważnych zniszczeń wyrządzonych przez lokatorów.
Awaria w wynajmowanym mieszkaniu a Ustawa o ochronie praw lokatorów
Usuwanie drobnych usterek w wynajmowanych mieszkaniach najczęściej zaliczamy do obowiązków lokatora, który zamieszkuje nieruchomość. W przypadku poważniejszych usterek lub konieczności wykonania kompleksowego remontu - wtedy odpowiedzialność za realizację działań i pokrycie ich kosztów ponosi wynajmujący. Pamiętaj, że wynajmując mieszkanie, jesteś zobligowany do przekazania w pełni sprawnego lokalu zgodnie z podpisaną umową najmu wraz ze wskazaniem odpowiedzialności za wszelakie usterki.
Jeśli nie masz czasu zastanawiać się, kiedy najemca jest zobowiązany do naprawy usterek i pokrycia kosztów remontu, koniecznie skorzystaj z pomocy w zarządzaniu najmem. W HOMtu kompleksowo zajmiemy się obsługą najmu nieruchomości, dzięki czemu właściciel zyskuje stabilne miesięczne dochody bez żadnych zmartwień.
Zgodnie z Ustawą z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego w przypadku konieczności przeprowadzenia napraw lokator jest zobligowany do opróżnienia lokalu i przeniesienia się w inne miejsce na koszt wynajmującego.