Jesteśmy jedną z pierwszych firm w Polsce, które skupiają się na kompleksowym zarządzaniu najmem. Chcesz szybko sprzedać lub bezpiecznie wynajmować swoją nieruchomość? Na tym właśnie polega nasza praca.

Awaria w wynajmowanym mieszkaniu - kto pokrywa koszty?

26 lutego, 2024
Podsumowanie
Jeśli zamierzasz wynajmować swoje mieszkanie, upewnij się wcześniej, że będziesz w stanie utrzymywać lokal w należytym stanie. Jako wynajmujący jesteś zobligowany do tego, aby realizować wszelkie naprawy związane z budynkiem, umożliwiające najemcy komfortowe korzystanie z przestrzeni mieszkalnej. Przejrzyj nasz poradnik i dowiedz się, kto odpowiada za koszty napraw lub wymiany instalacji elektrycznej w wynajmowanej nieruchomości.

Wynajmowanie mieszkania własnościowego zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, że nieodpowiedzialny lokator doprowadzi do poważnych zniszczeń ścian, sprzętu i wyposażenia całej nieruchomości. Oczywiście, że najem krótkoterminowy i długoterminowy zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem po stronie właściciela mieszkania. Musisz liczyć się z tym, że po każdej zakończonej umowie potrzebne będą przynajmniej drobne naprawy lub wymiana wyeksploatowanego sprzętu na nowy.

Kto płaci za naprawę szkód w wynajmowanym mieszkaniu - najemca czy wynajmujący?

Odpowiedzialność za dokonywanie napraw w lokalu zawsze powinna być jasno wskazana w umowie najmu nieruchomości. To podstawa, jeśli chcesz uniknąć późniejszych nieporozumień i utrzymać swoją nieruchomość w nienagannym stanie.

Zgodnie z aktualnymi przepisami wynikającymi z Ustawy o ochronie praw lokatorów zarówno wynajmujący, jak i najemca są zobligowani do tego, by utrzymywać nieruchomość w należytym stanie technicznym oraz wizualnym. 

Wyjątek stanowią sytuacje, kiedy zniszczenia lub usterki wynikają z winy najemcy, np. nieprawidłowej eksploatacji płyty indukcyjnej lub piekarnika.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji o prawach i obowiązkach wynajmującego mieszkanie, przejrzyj naszego bloga. W jednym miejscu znajdziesz wszystkie kluczowe informacje, które pomogą Ci ocenić, kiedy będziesz zobowiązany do wykonania napraw w wynajmowanej nieruchomości.

Obowiązki najemcy w zakresie pokrycia kosztów napraw

Oczywiście szczegółowy zakres obowiązków najemcy w zakresie realizowania napraw i pokrycia kosztów tego typu działań należy uwzględnić w podpisywanej umowie najmu. W przypadku gdy nie zostało to wskazanie w umowie, najemca może próbować unikać odpowiedzialności za wyrządzone szkody.

Podstawowe obowiązki najemcy w zakresie napraw, konserwacji i pokrycia kosztów takich działań to:

  • naprawa stolarki okiennej i drzwiowej,
  • serwisowanie i konserwacja wyposażenia mieszkania, np. sprzętu RTV i AGD,
  • zabezpieczenie instalacji elektrycznej oraz wymiana przewodów, które uległy uszkodzeniu,
  • malowanie albo tapetowanie ścian i sufitów w razie uszkodzeń,
  • usuwanie niedrożności w pionach kanalizacyjnych.

Awarie w wynajmowanych mieszkaniach mogą zdarzyć się zawsze. Często bywa tak, że na uszkodzenie sprzętu kuchennego albo zwykłej pralki nie ma wpływu ani najemca, ani wynajmujący. W takich sytuacjach warto sięgnąć do podpisanej umowy najmu nieruchomości, w której powinny znaleźć się szczegółowe zapiski dotyczące tego, kto odpowiada za naprawę lub zakup nowego sprzętu w razie awarii.

Dodatkowym zabezpieczeniem interesów wynajmującego jest kaucja w umowie najmu mieszkania. To podstawowa forma zabezpieczenia swoich interesów, która w połączeniu z polisą ubezpieczenia nieruchomości daje nam maksymalną ochronę - nawet w razie poważnych zniszczeń wyrządzonych przez lokatorów.

Awaria w wynajmowanym mieszkaniu a Ustawa o ochronie praw lokatorów

Usuwanie drobnych usterek w wynajmowanych mieszkaniach najczęściej zaliczamy do obowiązków lokatora, który zamieszkuje nieruchomość. W przypadku poważniejszych usterek lub konieczności wykonania kompleksowego remontu - wtedy odpowiedzialność za realizację działań i pokrycie ich kosztów ponosi wynajmujący. Pamiętaj, że wynajmując mieszkanie, jesteś zobligowany do przekazania w pełni sprawnego lokalu zgodnie z podpisaną umową najmu wraz ze wskazaniem odpowiedzialności za wszelakie usterki.

Jeśli nie masz czasu zastanawiać się, kiedy najemca jest zobowiązany do naprawy usterek i pokrycia kosztów remontu, koniecznie skorzystaj z pomocy w zarządzaniu najmem. W HOMtu kompleksowo zajmiemy się obsługą najmu nieruchomości, dzięki czemu właściciel zyskuje stabilne miesięczne dochody bez żadnych zmartwień.

Zgodnie z Ustawą z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego w przypadku konieczności przeprowadzenia napraw lokator jest zobligowany do opróżnienia lokalu i przeniesienia się w inne miejsce na koszt wynajmującego.

Powiązane artykuły

Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania - kiedy, jak i dlaczego?

Do zakończenia umowy przed czasem wskazanym w dokumencie dochodzi najczęściej wtedy, kiedy najemca dopuści się rażących naruszeń warunków związanych z najmem nieruchomości. Wtedy jako wynajmujący mamy możliwość wypowiedzenia umowy nawet w trybie (prawie) natychmiastowym. A zatem jak napisać wypowiedzenie umowy najmu mieszkania? Przygotowaliśmy poradnik, aby nieco ułatwić kwestie wypowiedzenia najmu zarówno z winy najemcy, jak […]

Zobacz artykuł
Umowa najmu a protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania

Wynajmując mieszkanie, zawsze powinniśmy zadbać o to, aby podczas przekazania lokalu najemcy sporządzić szczegółowy protokół zdawczo-odbiorczy nieruchomości. To niezbędne, aby zabezpieczyć swoje interesy na wypadek sporów z lokatorami albo wystąpieniem zniszczeń, które nie miały miejsca w dniu przekazania mieszkania. Czym jest protokół zdawczo-odbiorczy nieruchomości na wynajem? Z pojęciem protokołu zdawczo-odbiorczego spotykamy się nie tylko podczas […]

Zobacz artykuł
Najem okazjonalny mieszkania - zalety i wady

W Polsce pierwsze umowy najmu okazjonalnego nieruchomości pojawiły się 17 grudnia 2009 roku. Wtedy wprowadzono pierwsze zmiany w Ustawie o ochronie praw lokatorów. Dzięki temu osoby fizyczne bez działalności gospodarczej mogły rozpocząć zarabianie na wynajmie posiadanej nieruchomości bezpieczniej niż dotychczas. Zalety i wady najmu okazjonalnego mieszkania Najem okazjonalny ma zarówno wady, jak i zalety, choć […]

Zobacz artykuł
Naruszenie miru domowego najemcy przez właściciela mieszkania

W jaki sposób możemy kontrolować stan naszej nieruchomości w ramach umowy najmu, skoro wejście do mieszkania bez zgody najemcy jest niemożliwe? Aby nieco rozjaśnić tę kwestię, musimy zagłębić się w przepisy wynikające z Ustawy o ochronie praw lokatorów. Przygotowaliśmy poradnik dla wynajmujących mieszkania, aby uniknąć ryzyka popełnienia przestępstwa naruszenia miru domowego w wynajmowanym lokalu. Kiedy […]

Zobacz artykuł
Jakie błędy popełniają najemcy podczas wynajmu mieszkania?

Masz jedno, dwa, trzy a może więcej nieruchomości, które są przygotowane wyłącznie pod wynajem długo- lub krótkoterminowy? Niezależnie od wybranej formy wynajmowania mieszkania, zawsze warto wiedzieć, jakie kategoryczne błędy popełniają potencjalni najemcy. Niekiedy zdarza się, że rażące naruszenia warunków umowy prowadzą do jej rozwiązania i wielu innych nieprzyjemności. Czego nie powinien robić najemca? Każdy inwestor […]

Zobacz artykuł
Jak ustalić wysokość czynszu? Wynajem mieszkania w praktyce

Chcesz wynająć mieszkanie, ale nie wiesz jak i za ile? Na szczęście możesz skorzystać z profesjonalnego wsparcia ekspertów HOMtu. Zajmujemy się zarządzaniem najmem nieruchomości. Dzięki temu Ty zarabiasz dodatkowe pieniądze i możesz swobodnie wynajmować swoje mieszkanie. Zobacz, jak oszacować cenę wynajmu nieruchomości, aby Twoja oferta nie była abstrakcyjna względem aktualnej sytuacji na rynku. Co wpływa […]

Zobacz artykuł
Przejdź do bloga

Szybkie przejście do najważniejszych usług:

Firma HOMtu® jako jeden z nielicznych podmiotów na polskim rynku zajmuje się zarządzaniem najmem mieszkań i lokali usługowych na zlecenie, a także sprzedażą nieruchomości. Stworzyliśmy rozbudowaną sieć partnerską o jasnych zasadach współpracy. Nasza marka cieszy się dużym uznaniem klientów, a liczne sukcesy branżowe potwierdzają nasze kompetencje i doświadczenie. Zapraszamy do kontaktu!
Polityka prywatności i plików cookies
NAWIGACJA STRONY
KONTAKT Z NAMI
Kontakt
Wyślij zapytanie poprzez formularz kontaktowy, zadzwoń lub umów spotkanie z ekspertami HOMtu®.
Wszystkie prawa zastrzeżone 2022.
PROJEKT: