Jesteśmy jedną z pierwszych firm w Polsce, które skupiają się na kompleksowym zarządzaniu najmem. Chcesz szybko sprzedać lub bezpiecznie wynajmować swoją nieruchomość? Na tym właśnie polega nasza praca.

Wynajem długoterminowy mieszkania - na czym to polega?

23 lutego, 2024
Podsumowanie
Wynajem długoterminowy nieruchomości to rozwiązanie dedykowane przede wszystkim dla właścicieli apartamentów, kawalerek i dużych mieszkań. Jeśli nie masz czasu lub po prostu chcesz mieć stałe comiesięczne dochody z tytułu najmu swojego mieszkania - postaw na długoterminową umowę z jednym najemcą.

W dzisiejszych czasach z możliwości wynajmu długoterminowego nieruchomości korzysta coraz więcej osób. Jeśli masz własne mieszkanie albo apartament w centrum miasta, koniecznie pomyśl o możliwości zarabiania w ramach najmu długoterminowego. Decydując się na taką formę przekazania swojej nieruchomości w ręce najemcy, zyskujesz przede wszystkim stabilność finansową, stałe miesięczne dochody oraz nie martwisz się o ciągłe zmiany lokatorów w mieszkaniu.

Czy najem długoterminowy mieszkania ma sens?

Zdecydowanie tak, szczególnie jeśli zdecydujesz się powierzyć obsługę najmu swojej nieruchomości ekspertom HOMtu. Kompleksowo zajmiemy się poszukiwaniem potencjalnych lokatorów, dopełnieniem formalności w imieniu właściciela, a także kontrolą najemców w zakresie poszanowania wynajmowanej nieruchomości.

W ramach najmu długoterminowego mieszkania zyskujesz przede wszystkim stałe, comiesięczne dochody z tytułu podpisanej umowy z lokatorami. To znacznie korzystniejsza opcja w porównaniu do najmu krótkoterminowego, gdzie rotacja najemców jest znacznie większa.

Umowa najmu długoterminowego najczęściej trwa co najmniej rok, choć w wielu przypadkach pojawia się możliwość podpisania umowy z nieokreślonym terminem ważności. W takich sytuacjach najemca wynajmuje Twoje mieszkanie tak długo, aż jedna ze stron nie zechce zakończyć umowy - oczywiście z uwzględnieniem ustalonego okresu wypowiedzenia.

Zalety i wady długoterminowego wynajmu nieruchomości

Forma najmu długoterminowego to przede wszystkim realna szansa na stały przychód, dzięki czemu inwestowanie w nieruchomości jest znacznie bezpieczniejsze. Do najważniejszych zalet wynajmu długoterminowego mieszkania zaliczamy:

  • przeniesienie większości obowiązków za utrzymanie prawidłowego stanu technicznego i wizualnego nieruchomości na najemcę,
  • duży popyt na umowy najmu mieszkania w długim terminie, dzięki czemu poszukiwania najemcy są znacznie łatwiejsze,
  • realny zwrot z inwestycji w nieruchomości - w przypadku najmu długoterminowego zyskujesz nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych rocznie,
  • niższe koszty przygotowania nieruchomości dla nowych lokatorów - długoterminowi najemcy często wolą samodzielnie wyposażyć wynajmowanie mieszkanie niż korzystać z obecnego już wyposażenia.

Dużym atutem długoterminowego najmu mieszkania jest bezpieczeństwo. Wystarczy, że ustalisz odpowiednio wysoką kaucję początkową, aby zabezpieczyć swoje interesy i dokładnie zweryfikujesz potencjalnego najemcę.

Oczywiście rynek najmu nieruchomości ma to do siebie, że nie ma rozwiązania idealnego. Jeśli masz mieszkanie na wynajem długoterminowy, koniecznie poznaj też minusy takiego rozwiązania:

  • problem z usunięciem niechcianych lokatorów - jeśli najemca nie płaci czynszu w terminie lub nie dba o stan wynajmowanej nieruchomości, w przypadku długoterminowego najmu usunięcie takich osób bywa problematyczne (zgodnie z aktualnymi przepisami wynajmujący może wypowiedzieć umowę dopiero po nieotrzymaniu płatności za 3 pełne okresy rozliczeniowe),
  • konieczność odświeżenia mieszkania po zakończeniu umowy najmu długoterminowego.

Jako właściciel mieszkania nie zrażaj się ryzykiem związanym z podpisaniem umowy najmu długoterminowego. Jeśli przygotujesz odpowiednio sformułowaną umowę, Twoje interesy będą w 100% zabezpieczone. Dodatkowo możesz wykupić polisę ubezpieczenia nieruchomości, dzięki której otrzymasz środki potrzebne na pokrycie kosztów napraw zniszczeń wyrządzonych przez najemcę.

Dowiedz się też, jakie są prawa i obowiązki wynajmującego mieszkanie. Więcej na ten temat przeczytasz na naszym firmowym blogu.

Kto powinien zdecydować się na wynajem długoterminowy mieszkania?

Z takiej formy wynajmowania nieruchomości warto skorzystać, jeśli chcesz:

  • mieć jednego najemcę przez dłuższy czas, bez konieczności ciągłego poszukiwania nowych lokatorów,
  • zyskać dodatkowe pieniądze, które przeznaczysz np. na spłatę kredytu mieszkaniowego,
  • zredukować koszty związane z wynajmem mieszkania,
  • zminimalizować swoje zaangażowanie w kwestie związane z wynajmowaną nieruchomością, choć tutaj możesz skorzystać z kompleksowego wsparcia w zarządzaniu najmem nieruchomości.

Jeśli rozważasz zakup mieszkania w celach inwestycyjnych, koniecznie weź pod uwagę możliwość długoterminowego wynajęcia mieszkania lub domu. To korzystne rozwiązanie, w ramach którego nie musisz martwić się o regularne płatności czynszu - oczywiście o ile wybierzesz rzetelnego najemcę. 

Przejrzyj też poradnik: Jak powinna przebiegać weryfikacja najemcy mieszkania?

Powiązane artykuły

Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania - kiedy, jak i dlaczego?

Do zakończenia umowy przed czasem wskazanym w dokumencie dochodzi najczęściej wtedy, kiedy najemca dopuści się rażących naruszeń warunków związanych z najmem nieruchomości. Wtedy jako wynajmujący mamy możliwość wypowiedzenia umowy nawet w trybie (prawie) natychmiastowym. A zatem jak napisać wypowiedzenie umowy najmu mieszkania? Przygotowaliśmy poradnik, aby nieco ułatwić kwestie wypowiedzenia najmu zarówno z winy najemcy, jak […]

Zobacz artykuł
Umowa najmu a protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania

Wynajmując mieszkanie, zawsze powinniśmy zadbać o to, aby podczas przekazania lokalu najemcy sporządzić szczegółowy protokół zdawczo-odbiorczy nieruchomości. To niezbędne, aby zabezpieczyć swoje interesy na wypadek sporów z lokatorami albo wystąpieniem zniszczeń, które nie miały miejsca w dniu przekazania mieszkania. Czym jest protokół zdawczo-odbiorczy nieruchomości na wynajem? Z pojęciem protokołu zdawczo-odbiorczego spotykamy się nie tylko podczas […]

Zobacz artykuł
Najem okazjonalny mieszkania - zalety i wady

W Polsce pierwsze umowy najmu okazjonalnego nieruchomości pojawiły się 17 grudnia 2009 roku. Wtedy wprowadzono pierwsze zmiany w Ustawie o ochronie praw lokatorów. Dzięki temu osoby fizyczne bez działalności gospodarczej mogły rozpocząć zarabianie na wynajmie posiadanej nieruchomości bezpieczniej niż dotychczas. Zalety i wady najmu okazjonalnego mieszkania Najem okazjonalny ma zarówno wady, jak i zalety, choć […]

Zobacz artykuł
Naruszenie miru domowego najemcy przez właściciela mieszkania

W jaki sposób możemy kontrolować stan naszej nieruchomości w ramach umowy najmu, skoro wejście do mieszkania bez zgody najemcy jest niemożliwe? Aby nieco rozjaśnić tę kwestię, musimy zagłębić się w przepisy wynikające z Ustawy o ochronie praw lokatorów. Przygotowaliśmy poradnik dla wynajmujących mieszkania, aby uniknąć ryzyka popełnienia przestępstwa naruszenia miru domowego w wynajmowanym lokalu. Kiedy […]

Zobacz artykuł
Jakie błędy popełniają najemcy podczas wynajmu mieszkania?

Masz jedno, dwa, trzy a może więcej nieruchomości, które są przygotowane wyłącznie pod wynajem długo- lub krótkoterminowy? Niezależnie od wybranej formy wynajmowania mieszkania, zawsze warto wiedzieć, jakie kategoryczne błędy popełniają potencjalni najemcy. Niekiedy zdarza się, że rażące naruszenia warunków umowy prowadzą do jej rozwiązania i wielu innych nieprzyjemności. Czego nie powinien robić najemca? Każdy inwestor […]

Zobacz artykuł
Jak ustalić wysokość czynszu? Wynajem mieszkania w praktyce

Chcesz wynająć mieszkanie, ale nie wiesz jak i za ile? Na szczęście możesz skorzystać z profesjonalnego wsparcia ekspertów HOMtu. Zajmujemy się zarządzaniem najmem nieruchomości. Dzięki temu Ty zarabiasz dodatkowe pieniądze i możesz swobodnie wynajmować swoje mieszkanie. Zobacz, jak oszacować cenę wynajmu nieruchomości, aby Twoja oferta nie była abstrakcyjna względem aktualnej sytuacji na rynku. Co wpływa […]

Zobacz artykuł
Przejdź do bloga

Szybkie przejście do najważniejszych usług:

Firma HOMtu® jako jeden z nielicznych podmiotów na polskim rynku zajmuje się zarządzaniem najmem mieszkań i lokali usługowych na zlecenie, a także sprzedażą nieruchomości. Stworzyliśmy rozbudowaną sieć partnerską o jasnych zasadach współpracy. Nasza marka cieszy się dużym uznaniem klientów, a liczne sukcesy branżowe potwierdzają nasze kompetencje i doświadczenie. Zapraszamy do kontaktu!
Polityka prywatności i plików cookies
NAWIGACJA STRONY
KONTAKT Z NAMI
Kontakt
Wyślij zapytanie poprzez formularz kontaktowy, zadzwoń lub umów spotkanie z ekspertami HOMtu®.
Wszystkie prawa zastrzeżone 2022.
PROJEKT: